17.8 C
Skopje
28.9.2021 - 4:04

Ознака: крим

Зеленски: Го одбројуваме времето до ослободување на Крим

Повеќе од седум години по руската анексија на Крим, украинскиот претседател Володимир Зеленски на меѓународниот самит истакна дека тој црноморски полуостров и припаѓа на...

Зеленски: Враќањето на Крим на Украина е прашање на време

Крим никогаш нема да стане дел од Русија, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски, пренесуваат агенциите. Според него, „Русите никогаш нема да го сакаат Крим како...

Песков: Крим е руска суверена територија

Крим е суверена територија на Русија и земјата има право да стори сé што е потребно за да се гарантира нејзината безбедност во согласност...

Украинскиот шеф на дипломатијата откри три чекори за враќање на Крим

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, ја објасни стратегијата во три чекори на украинските власти за враќање на Крим. Кулеба вели дека на...

Украина отвори кривична истрага за рускиот патнички воз кој го премина...

Кримското Обвинителство, ентитет во рамките на украинското Јавно обвинителство, отвори кривична истрага во врска со првиот патнички воз од Санкт Петербург до Севастопол, кој...

Белград со објаснување за делегацијата од Крим

Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, а тоа го манифестира и со неучеството на официјални лица од извршната власт на состаноците со делегацијата...

Двајца падобранци загинаа за време на воените вежби на Крим

За време на скок со падобран загинаа двајца припадници на воздухопловните сили, објави прес-службата на Јужниот воен округ. Трагедијата се случи на полигонот Стар Крим....

Песков му одговари на Зеленски: Крим е руски

Крим е руски регион и неговата припадност кон Русија не е доведена во прашање, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговарајќи му на...

Русија ќе распореди Ту-22М3 на Крим

Русија одлучи да распореди стратешки бомбардери Тупољев (Ту-22М3) на полуостровот Крим како одговор на американското поставување на систем за ракетна одбрана во Романија. – Русија...

Путин отвори две нови електрани на Крим

Електраните, кои се наоѓаат во градовите Севастопољ и Симферопољ, беа делумно отворени минатата година, но со денешните церемони тие почнаа да работат со полн...