Ознака: крим

Сите патишта водат кон (К)рим

Стратегиската важност на Крим за Русија ги надминува геополитичките, историските, воените и економските аспекти, опфаќајќи ги наедно областа на енергетската безбедност и соработката со...

Русија со никого нема да разговара за Крим

Русија со никого нема да разговара за прашањето за Крим, дури ни во преговорите со Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Крим е...

Оркански ветер на Крим, 12.000 луѓе се без струја

Оркански ветер го погоди Крим, а најмалку пет лица се повредени при паѓање на дрвја, соопштија агенциите. Силниот ветер оштетил автомобили и покриви на куќи,...

Зеленски: Го одбројуваме времето до ослободување на Крим

Повеќе од седум години по руската анексија на Крим, украинскиот претседател Володимир Зеленски на меѓународниот самит истакна дека тој црноморски полуостров и припаѓа на...

Зеленски: Враќањето на Крим на Украина е прашање на време

Крим никогаш нема да стане дел од Русија, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски, пренесуваат агенциите. Според него, „Русите никогаш нема да го сакаат Крим како...

Песков: Крим е руска суверена територија

Крим е суверена територија на Русија и земјата има право да стори сé што е потребно за да се гарантира нејзината безбедност во согласност...

Украинскиот шеф на дипломатијата откри три чекори за враќање на Крим

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, ја објасни стратегијата во три чекори на украинските власти за враќање на Крим. Кулеба вели дека на...

Украина отвори кривична истрага за рускиот патнички воз кој го премина...

Кримското Обвинителство, ентитет во рамките на украинското Јавно обвинителство, отвори кривична истрага во врска со првиот патнички воз од Санкт Петербург до Севастопол, кој...

Белград со објаснување за делегацијата од Крим

Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, а тоа го манифестира и со неучеството на официјални лица од извршната власт на состаноците со делегацијата...

Двајца падобранци загинаа за време на воените вежби на Крим

За време на скок со падобран загинаа двајца припадници на воздухопловните сили, објави прес-службата на Јужниот воен округ. Трагедијата се случи на полигонот Стар Крим....