Ознака: криминал

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична пријава за злоупотреба на...

Мицкоски до Гир: Власта навидум се залага за борба против корупцијата,...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски остварил средба со претставникот на ЕУ во Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, информираат од опозициската...

Наркокартелите го заземаат Тикток

Егзотични животни и оружје, купишта пари и блиндирани автомобили, како и полиња со афион, додека во позадина свири балада која ги воспева мексиканските наркокартели,...

Кај што има безбедносно жариште, таму има криминал со вредни артефакти

Според најновите анализи на Интерпол, многу е интересен феноменот на дислокација на криминалните активности на криминалците и криминалните организации чие тежиште за работа е...

И пластичниот отпад интересен за криминална трговија

Во извештај на Интерпол се повикуваат земјите заеднички да соработуваат во следењето на овој вид криминал, кој добива сѐ пошироки размери. Интерпол бара надлежните...

Преговорите со сајбер-терористите за време на пандемијата „тежат“ милиони

Еден бизнис цути додека пандемијата ја разурнува светската економија. Бројот на сајбер-напади со уценувачки софтвер, при кои хакерите ги шифрираат податоците на жртвата и...

Државните граници под силен притисок

Индикатори за порозност што овозможува прекуграничен криминал Зошто во јавноста се слушаат експертски мислења поради кои граѓаните добиваат впечаток дека македонските граници се порозни?! Дел...

Како до сузбивање на еколошкиот криминал

Eвидентни се големиот број кривични дела од оваа област, кои ги чувствуваат и граѓаните преку загадувањето на сите екосистеми - водата, почвата, воздухот, неадекватното...

Пандемијата отвора нови можности за мафијата

Мафијата обожава кризи. Кризата предизвикана од новиот коронавирус и овозможи на мафијата уште една можност да профитира, во и надвор од Италија. Во нејзината...

Наќе Чулев во посета на Прилеп

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска дојде во посета на ОВР Прилеп. Во рамките на своите редовни работни активности министерот Наќе Чулев оствари...