27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 20:47

Ознака: Кризна состојба

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата

Владата денеска во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење од 30 дена поради...

Се бара прогласување на кризна состојба на целата територија на државата

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов соопшти дека Групата за процена попладнево одржала седница на која поради зголемениот обем на пожарите, зголемениот ризик за граѓаните...

Дали во услови на кризна состојба полесно се испорачува помош за...

Деактивирање на мерките за здравствена безбедност, но сѐ уште е во сила кризната состојба Епидемиолошката состојба со ковид-19 во земјава е стабилна и дозволува олабавување...

Кризната состојба ќе продолжи до крајот на годинава

Собранието изгласа одлука да се продолжи за шест месеци постоењето на кризна состојба на територијата на државата, заради заштита на здравјето на населението и...

Владата предлага продолжување на кризната состојба

Владата ја утврди предлог-одлуката да се одобри продолжување на рокот за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, со која му се...

Владата донесе одлука за постоење на кризна состојба на дел од...

Владата донесе Одлуката за постоење на кризна состојба на дел од територијата на земјата, заради висок ризик од зголемен обем на влез и транзитирање...

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот...

Со 61 глас „за“, без против и воздржани, Собранието ја изгласа одлуката за продолжување на кризна состојба во државата до 30 јуни 2021 година. Кризната...

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни, идната година. Владата на денешната седница го усвои предлогот на Управувачкиот комитет...

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на Групата за процена во ЦУК. Со седницата на Групата за процена раководеше, в.д....

Војниците очекуваат зелено светло од Пендаровски за да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени низ здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. - Вчера го донесовме нашето барање...