4 C
Skopje
19.2.2019 - 22:41

Ознака: криза

Кризата во Венецуела ги судри интересите на светските сили

Клучните сојузници на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, предводени од Русија и Кина, ги предупредија САД да не спроведат „надворешна интервенција“ како знак за...

Влегува ли светот во лидерска криза?

Создавањето слика за секој државник денес е целосно во рацете на пиар-тимовите, кои ги (зло)употребуваат традиционалните и современите медиуми за да ги создадат општата...

Неизвесна дебатата во Франција за излез од кризата со „жолтите елеци“

Претседателката на француската Национална комисија за јавни дебати Шантал Жуано одлучи да се повлече од националната дебата за излез од кризата со „жолтите елеци“,...

Светот се соочува со најлошата криза од 1947 година

Главниот директор на Светската трговска организација, Роберто Азеведо изјави дека слободната трговија во светот се соочува со „најлоша криза“ од 1947 година и дека...

Eкономската криза заврши, популизмот остана

Западот цвета од САД до Германија, ама граѓаните се чини го загубија апетитот за либерализмот Ангела Меркел не може до крајот на животот да биде...

БиХ се соочува со мигрантска криза

Незадоволството на граѓаните во Бихаќ постојано расте, а некои од нив се самоорганизираат за пронаоѓање мигранти на автобуската станица Граѓаните во Босна и Херцеговина, кои...

Решение на проблемите или вовед во уште подлабока криза

Откако сѐ поизвесно се наѕираат нови предвремени парламентари избори во земјава како единствено решение доколку не успеат напорите за собирање гласови за двотретинско мнозинство...

СКМ: Се надеваме на брзо решение на политичката криза

Ако Македонија влезе во политичка криза, тоа ќе се одрази врз извозната активност на компаниите, но можно е многу повеќе да влијае на нивниот...

Мигрантска криза ја тресе и Јужна Америка

Венецуела повеќе не е сад под притисок. Таа сега е бомба, која чека да експлодира. Околу 2,3 милиони жители на Венецуела ја напуштија земјата,...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ остануваат на своите позиции, кризата се продлабочува

Договорот од Преспа е клинички мртов, изјави вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, по завршувањето на состанокот на Извршниот комитет на партијата. - Бевме сведоци...