31.5 C
Skopje
21.7.2019 - 15:37

Ознака: криза

Ослабената позиција ќе го принуди Гваидо да преговара со Мадуро?

Пред три недели, лидерот на опозицијата на Венецеула, Хуан Гваидо, стоеше пред една воена база заедно со дузина воени офицери и политички сојузници, повикувајќи...

Европските избори ќе го разгорат пожарот што го создаде брегзит

Ситуацијата во Велика Британија, поврзана со брегзит, дополнително ќе се искомплицира в четврток. Скоро два месеци откако земјата требаше да ја напушти Европската Унија,...

Зошто САД не треба да интервенираат во Венецуела

Кризата во Венецуела е трагична, но Вашингтон не е должен да ја решава Администрацијата на Доналд Трамп вели дека е решена да му ги ублажи...

Венецуела: Опозициски пратеници бараат помош од странски амбасади поради одземениот имунитет

Три пратеници на венецуелската опозиција се засолнија во странски амбасади, откако им беше одземен пратеничкиот имунитет, јавува Би-би-си. Троцата се дел од десетмината на кој...

САД треба да знаат дека Иран се разликува од Ирак на...

Техеран се придржуваше кон договореното во нуклеарниот договор, и покрај повлекувањето на САД, се додека Иран не го соопшти ставот дека ќе престане да...

Лавров: Ќе ги мобилизириме државите од ЕУ за борба против плановите...

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека во телефонскиот разговор со државниот секретар на САД, Мајк Помпео, постигнал договор да продолжат контактите...

Трамп испраќа вооружени војници на границата со Мексико

Претседателот на САД, Доналд Трамп, повторно се закани дека ќе ја затвори границата со Мексико. Тој рече дека сега испраќаат вооружени војници на границата...

Светските сили си ја префрлаат вината за операцијата „затемнување“

Русија ги обвини САД за намерно предизвикување на серија прекини на електричната енергија во Венецуела, кои според нив се дел од планот за уривање...

САД повикаа земјите да не дозволуваат прелети на руски авиони кои...

Портпарол на американскиот Стејт департмент денеска и се заблагодари на Малта затоа што не даде дозвола руски авиони да го користат нејзиното воздушно пространство...

Кои мерки требаше да ги најави Макрон за излез од кризата...

Францускиот претседател Емануел Макрон, по Големата национална дебата, во понеделникот требаше да соопшти серија на мерки за излез од кризата со „жолтите елеци“, но...