-3.3 C
Skopje
24.1.2020 - 1:47

Ознака: криза

Пет причини зошто не е завршена кризата помеѓу САД и Иран

И покрај сегашната деескалација на ситуацијата, не е променет ниту еден од основните фактори што ги доведоа двете земји до работ на отворен воен...

Иран ја заврши одмаздата за Сулејмани и не сака војна

Постојаниот претставник на Иран во ОН, Маџид Тахт Раванчи изјави дека неговата земја ја завршила одмаздата за Сулејмани и нема да презема понатамошни воени...

Како може Трамп да одговори на иранската одмазда

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека ќе возврати на иранските напади, дури и пред Иран да истрела ракети на ирачките бази во кои се...

Раздорот меѓу „големата четворка“ ја кочи воената машина на НАТО

Постојат две лица на НАТО. Тука е добро подмачканата воена машина која планира, тренира и координира за да се прилагоди на новите безбедносни закани...

Аргентина мора да ја искористи кризата

Ако си заминете од Аргентина и се вратите по 20 дена, ќе видите дека сѐ е променето, но ако се вратите по 20 години,...

Кризата во заливот е обид за вовлекување на сунитите и шиитите...

Секој нов инцидент и криза, поттикнати од почнатата војна на исцрпување во Персискиот Залив и поширокиот Блиски Исток, се закануваат да се претворат во...

Долго време се игнорираат предупредувачките знаци од Блискиот Исток

Како голема бура, предизвикана од спротивставени струи, кризата во Персискиот Залив секојдневно сѐ повеќе добива интензитет и ја зголемува својата разурнувачка моќ. Но предупредувачките...

Скок на цената на нафтата поради кризата во Персискиот Залив

Претставник на администрацијата на Трамп изјави дека се нападнати дури 19 локации во рафинеријата „Абкаик“ и оти нападите потекнуваат од северозападна насока, а не...

Илинден – клучен настан во колективната меморија

Идентитет, меморија, заборав (4) Како да се напушти и да се изрази сомневање за некои личности од илинденскиот период (1903) дека не биле со јасна...

Мета бара посредници за договор со Рама

Албанија Албанскиот претседател Илир Мета по средбата со генералниот секретар на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, Томас Гремингер, побарал ОБСЕ што поскоро да...