10.3 C
Skopje
21.2.2020 - 15:48

Ознака: кривична пријава

Поднесена првата кривична пријава за недозволено фрлање смет во Скопје

За првпат во историјата на Град Скопје денеска е напишана првата кривична пријава за неовластено фрлање смет. Станува збор за лице фатено на самото...

Откриени злоупотреби во „АД Водостопанство“–Куманово, раководните лица си прибавиле над 700...

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Ф.Ф.(44) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и...

Отфрлена кривичната пријава против Елизабета Канческа-Милевска

Обвинителството ја отфрли кривичната пријава против поранешната министерка зa култура, Елизабета Канчевска – Милевска, за поранешниот заменик министер и за раководителот во министерствотото за...

Финансиска полиција поднесе кривична пријава против Цветковски и Мемети

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, кој во текот на 2015 година ја злоупотребил службената должност и овластување, доби кривична пријава од Управата за...

Битолчани ограбиле седум продавници

Против седум млади лица од Битола, со иницијали Б.С.(29), П.И.(22), К.А.(23), А.Р.(29), П.Д.(26), Н.Г.(28) и А.Ј.(22), полицијата поднесе кривична пријава поради седум кривични дела...

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на Регулаторна комисија за...

Четири лица незаконски исплаќале аванси во јавно претпријатие во Валандово

Полициската станица во Валандово поднесе кривична пријава против Д.Б.(30), В.П.(34), Е.О.(64) и С.О.Т.(32) од Валандово, поради „злоупотреба на службената положба и овластување“. -Во периодот од...

Кривична за кумановец кој ширел говор на омраза преку Фејсбук

Кумановец се соочува со кривична пријава поради ширење на говор на омраза на социјалните мрежи. -На 22.04.2018 СВР Куманово поднесе кривична пријава против И.Ј. (43)...

Кривична пријава за криумчари на недозволени стоки

СВР Куманово, до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Л.Х.(44) од Народна Република Кина, со живеалиште Кралство Шпанија, В.В.М.(54) од Република Бугарија, Ј.П.(38)...

Поранешниот секретар на општина Сопиште под кривичен прогон

Против Б.Д.(69) од Скопје, поранешен секретар на Општина Сопиште, поднесена е кривична пријава од страна на Секторот за внатрешни работи Скопје, поради постоење основи...