9.4 C
Skopje
20.4.2019 - 22:44

Ознака: кривичен суд

Во Кривичен рочиште за „Тврдина 2“

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за случајот „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој првообвинет е екс-началникот на Петтата управа,...

Судија од Кривичен разговарал со Јанакиески и Ристовски

Судија од Основниот суд Скопје 1 денеска во КПУ „Скопје“ разговарал со обвинетите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски кои вчера беа физички нападнати во...

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни...

Нови рочишта за „Траекторија“ и „Топлик“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжуваат судењата за „Траекторија“ и „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот за постапката за избор на компанија за изградбата...

Нови рочишта за „Тортура“, „Тарифа“, „Т.Н.Т.“ и „Тотал“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжуваат судењата за случаите „Тортура“, „Тарифа“, „Т.Н.Т.“ и „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство. Предметот „ТНТ“, се наоѓа во доказна...

Продолжува судењето за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Случајот се наоѓа во завршна фаза и треба да...

Нови рочишта за „Титаник“ и „Насилство во општина Центар“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат нови рочишта за случаите „Титаник“ и „Насилство во општина Центар“ на Специјалното јавно обвинителство. Судењето...

Кривичен бара вонредни контроли на АКМИС – системот

Кривичниот суд ги повикува повисоките судски инстанци и независните информатичари да го проверат АКМИС-от Кривичниот суд ги повикува Судскиот совет на Република Македонија, сите повисоки...

Кривичен бара од Јовески да се произнесе кој ќе постапува со...

Кривичниот суд Скопје бара од државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски да се произнесе кое обвинителство може во иднина да постапува како овластен тужител во предметите...

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања утре ќе одлучува за притворот...

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања утре ќе одлучува по барањето за одобрување притвор на пратеникот и поранешен министер за земјоделство, шумарство и...