-1 C
Skopje
23.2.2019 - 18:33

Ознака: кривичен суд

Ново рочиште за „Таргет-Тврдина“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот за незаконско следење на комуникациите во УБК „Таргет-Тврдина“ на Специјалното...

Во Кривичен нови рочишта за „Траекторија“ и „Тарифа“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Траекторија“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство. Минатото рочиште за предметот „Траекторија“ беше одложено...

Нови рочишта за „Тендери“ и „Трезор“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска се закажани нови рочиште за предметите „Тендери“ и „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот „Тендери“ се наоѓа во доказна...

Во Кривичен суд судење за изборните нерегуларности од локалните во 2013...

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржи рочиште за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство, што се наоѓа во доказна постапка, и се...

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности.   На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци...

Уште петмина амнестирани за настаните од 27 април

Уште пет лица обвинети за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија добија амнестија. Станува збор за лица кои беа обвинети...

Кривичниот суд ги уважи жалбите на петмина баратели на амнестија

Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април...

Нема укинување или преиначување на мерките во „Империја“

Основниот суд Скопје 1 преку соопштение информира дека досега не е донесена ниту една одлука за евентуално укинување или преиначување на претходно определените мерки...

Нема нова амнестија и измени на член 353 од Кривичниот законик

Владата не планира нова амнестија и нема договор со опозицијата за проширување на опсегот на амнестирање на лицата кои сториле кривични дела преку измени...

Јанакиески и Мијалков на обвинителна клупа во Кривичен

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“ и „Траекторија“. Предметот „Тортура“, во кој обвинети се поранешниот...