-1.6 C
Skopje
16.11.2018 - 4:54

Ознака: Крива Паланка

Изградба и реконструкција на два патни правци во Крива Паланка 

Во тек е изградба на локален патен правец во Кривопаланечкото село Трново и реконструкција на пат во селото Конопница, што се реализираат преку Центарот...

Во манастирот Јоаким Осоговски се празнува раѓањето на Пресвета Богородица

Во дворот на манастирскиот комплекс св.Јоаким Осоговски во Крива Паланка денеска со утрена богослужба и света литургија се одбележа големиот христијански празник Рождество на Пресвета Богородица...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ гостува во Крива Паланка

Вечерва, во 20 часот, во Центарот за култура во Крива Паланка, театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес ќе настапи на меѓународниот театарски фестивал „Св....

Обезбедени средства за проширување на патот Крива Паланка – Деве Баир

Владата, во соработка со јавното претпријатие за државни патишта, ќе го реализира проектот за рехабилитација и проширување на патната делница Крива Паланка - Деве...

Почина рудар по пад во јама

Рударот Ј.П. (55) од село Мождивњак, Кривопаланечко, починал синоќа откако, додека работел, паднал во јама. Ј.П. им подлегнал на повредите од падот на пат кон...

Кривична за маж кој извршил полов напад врз малолетничка

Кривична пријава е поднесена против 55-годишен жител на Крива Паланка поради основано сомнение дека извршил полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. -...

Во Крива Паланка поставени три слободни интернет зони

Поставени се три слободни зони со безжичен интернет на територијата на општина Крива Паланка. Слободните „wi-fi“ зони  се лоцирани на централниот градски плоштад кај градскиот парк, плоштадот „Карпошово востание“ пред зградата...

Се преврте сканија на магистралниот пат Крива Паланка -Куманово

Камион Сканија со скопски регистарски ознаки се преврте на магистралниот пат А2, Крива Паланка -Куманово, кај село Псача. Според податоците од СВР Куманово, сообраќајната незгода...

Кривична за поранешниот директор на Здравствениот дом од Крива Паланка

Поранешен директор на ЈЗУ „Здравствен Дом“ Крива Паланка заработи кривична пријава за злоупотреба на службената должност. Како што соопшти МВР, кривична пријава е поднесена...

Крива Паланка нов член на ракометниот расадник Металург

Ракометната школа во Крива Паланка е 27-ма во низата школи на „Академија Металург“, која важи за најголем ракометен расадник во Македонија и кој секоја...