14.7 C
Skopje
24.4.2019 - 12:38

Ознака: Крива Паланка

„Жените и фотографијата“ во Крива Паланка

Во Центарот за култура - Крива Паланка во следните две седмици ќе биде поставена изложбата на фотографии „Жените и фотографијата“. Станува збор за шеста...

Алармантна состојбата со пожари во Крива Паланка

За дваесет дена во март на подрачјето на општина Крива Паланка се случиле осумнаесет пожари, од кои седумнаесет на отворен простор поради што Подрачната...

Забрана за камиони на патот Крива Паланка – Деве Баир

Поради интензивни врнежни од снег, на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила,...

Промовирана стихозбирката „Песни“ на младата Тамара Ангеловска

Во библиотеката „Кочо Рацин” при Национална установа Центар за култура, Крива Паланка, синоќа беше промовирана дебитантската збирка поезија на младата 15-годишна кривопаланчанка Тамара Ангеловска,...

Изградба и реконструкција на два патни правци во Крива Паланка 

Во тек е изградба на локален патен правец во Кривопаланечкото село Трново и реконструкција на пат во селото Конопница, што се реализираат преку Центарот...

Во манастирот Јоаким Осоговски се празнува раѓањето на Пресвета Богородица

Во дворот на манастирскиот комплекс св.Јоаким Осоговски во Крива Паланка денеска со утрена богослужба и света литургија се одбележа големиот христијански празник Рождество на Пресвета Богородица...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ гостува во Крива Паланка

Вечерва, во 20 часот, во Центарот за култура во Крива Паланка, театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес ќе настапи на меѓународниот театарски фестивал „Св....

Обезбедени средства за проширување на патот Крива Паланка – Деве Баир

Владата, во соработка со јавното претпријатие за државни патишта, ќе го реализира проектот за рехабилитација и проширување на патната делница Крива Паланка - Деве...

Почина рудар по пад во јама

Рударот Ј.П. (55) од село Мождивњак, Кривопаланечко, починал синоќа откако, додека работел, паднал во јама. Ј.П. им подлегнал на повредите од падот на пат кон...

Кривична за маж кој извршил полов напад врз малолетничка

Кривична пријава е поднесена против 55-годишен жител на Крива Паланка поради основано сомнение дека извршил полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. -...