Ознака: Крешник Бектеши

Каменоломите во Лабуништа нема да работат, Бектеши најави одземање на концесиите

Министерот за економија Крешник Бектеши најави одземање на концесиите за работа на новиот каменолом во село Лабуништа, чие затворање го бараа жителите на овој...

Заев и Бектеши за ревизијата на СТО: Констатиран е огромен економски...

Констатиран е огромен економски напредок на крајот на 2018 година, позитивниот извештај покажува дека Владините политики даваат резултати, оценија премиерот Зоран Заев и министерот за...

Заев најави инвестициски циклус од пет милијарди евра

Премиерот Зоран Заев најави нов инвестициски циклус од пет милијарди евра, соопштувајќи ги показателите содржани во најновата ревизија на Светската трговска организација (СТО) од...

Продолжува субвенционирањето на одмор за семејствата со ниски приходи

Организиран одмор за работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари ќе има и годинава, информира...

Бектеши: Дигитализацијата и интернационализацијата се иднината на индустријата

Министерот за економија, Крешник Бектеши, учествуваше на Третата меѓународна научна конференција за бизнис и економија, насловена „Од транзиција до развој: Предизвици и перспективи“, која...

Бектеши: Ќе продолжиме со поддршка на женското претприемаштво со цел јакнење...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, се обрати на регионалниот бизнис-форум за жени претприемачи од Западен Балкан, кој денеска и утре се одржува во Скопје....

Недостиг од квалификувана работна сила

Напорите за унапредување на странските директни инвестиции треба да бидат придружени со одредени владини стимулации, но пристапот на Владата има за цел натамошно поврзување...

Со законот за енергетска ефикасност ќе се намали потрошувачката на струја

Со предлог-законот за енергетска ефикасност, кој ќе биде усвоен во Владата наредниот месец и пратен до Собранието, го заокружуваме пакетот реформи во енергетскиот сектор....

Пакетот реформи во енергетскиот сектор наскоро ќе биде заокружен

Со предлог-законот за енергетска ефикасност што ќе биде усвоен во Владата во текот на наредниот месец и пратен до Собранието, го заокружуваме пакетот на...

И понатаму неизвесна судбината на рудникот „Иловица“

Дали ќе биде отворен рудникот „Иловица - Штука“ за бакар и злато е прашање што останува енигма за цела Македонија. Тоа вчера го потврди...