Ознака: Крешник Бектеши

Бектеши: Две турски компании во конкуренција за изградба на магистралниот гасовод

Две турски компании влегоа во конкуренција за изградба на магистралниот гасовод во Северна Македонија, објави министерот за економија Крешник Бектеши. - Компаниите „Акса Догалгас Дагити...

Државата ќе им помогне со 7,5 милиони евра на угостителите и...

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот...

Бектеши: Почнува реализација на шест мерки од четвртиот пакет

Започнува реализација на шест мерки од Четвртиот сет на економски мерки на Владата за ревитализација и рестарт на економијата во услови на Kовид-19, објави...

Иднината на Западен Балкан е во создавање заеднички регионален пазар

Иднината на Западен Балкан е создавање заеднички регионален пазар чија цел е посилна економска интерграција на регионот и негова подготовка за големиот внатрешен паазар...

Бектеши: Занаетчиите ќе ги поддржиме со 15 милиони денари за набавка...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска оствари работен состанок со претставници од Секцијата на фризери при Занаетчиската комора на Скопје. На состанокот министерот ги информираше...

Бектеши: Годинава доделени субвенции на 43 занаетчии и 4 занаетчиски комори...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска ги врачи договорите за Кофинансирање на проекти за поддршка на занаетчиството на четири занаетчиски комори. Се работи за...

Бектеши – Галовеј: Обединетото Кралство е наш втор најголем трговски партнер

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска оствари видеосостанок со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј. На состанокот разговараа за економските приоритети на Владата во...

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали...

Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Фондот...

Бектеши најави „Стартап село“ и отворање на фирми за едно евро

Министерот за економија, Крешник Бектеши, информираше дека е започната постапката за законски измени со кои се овозможува основање на фирма со минимален износ на...

Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за економија Крешник Бектеши и...