24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 21:27

Ознака: кремљ

Кремљ: Не сме запознаени со истрагата на Малер

Се уште не сме ги виделе главните наоди во извештајот од истрагата што ја спроведе специјалниот обвинител Роберт Малер за наводно мешање на Русија...

Кремљ: Американските бомбардери над неутралните води на Балтичко Море создаваат тензии

Кремљ денеска соопшти дека прелетите на американските стратешки бомбардери Б-52 над неутралните води на Балтичко Море во близина на границата со Русија создаваат тензии...

Случајно стажирање или сериозна работа за Пескова во ЕП

Повеќе европски пратеници изразија загриженост по појавувањето на веста дека Jeлисавета Пескова, ќерката на портпаролот на Кремљ и близок соработник на Владимир Путин, Дмитриј...

Песков: Ако САД распоредат ракети во Европа, Русија ќе одговори

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков синоќа изјави дека ако САД распоредат ракетни системи во Европа тоа би значело крај на Договорот за нуклеарно оружје...

Песков: Никој не е заштитен од неоснованите американски санкции

Никој не е заштитен од можни американски санкции, кои многу често се апсолутно непредвидливи и неосновани, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Начинот...

Кремљ: Путин го поддржува договорот меѓу Белград и Приштина

Рускиот претседател Владимир Путин во разговор со косовскиот претседател Хашим Тачи ја потврдил подготвеноста на Москва да го поддржи договорот меѓу Белград и Приштина,...

Песков: САД ги кршат одредбите од Договорот за уништување ракети

САД ги кршат одредбите од Договорот за уништување ракети со краток и среден дострел (ИНФ), додека Русија продолжува да го почитува документот, изјави денеска...

Кремљ: Сириската армија се подготвува да го реши проблемот со тероризмот...

Сириската армија „се подготвува да го реши проблемот со тероризмот“ во провинцијата Идлиб, последниот бастион на бунтовниците во Сирија, изјави денеска портпаролот на Кремљ,...

Путин се преценува

Гледајќи во иднината, ќе биде важно да се запамети дека руската надворешна политика не е мотивирана само од инает и од одмазда, туку и...

Кремљ ги отфрли обвинувањата од Фејсбук за манипулации

Официјален Кремљ денеска ги отфрли обвиненијата на Фејсбук дека Руската воена разузнавачка служба (ГРУ) ја користела социјалната мрежа за водење на дезинформативна кампања. Фејсбук, Твитер...