Ознака: кремљ

Марија Младеновска-Димитровска единствена Македонка на Европскиот конгрес на психолози во Москва

Вчера во „Кремљ палатата“ во Москва, која е една од најдобрите и најпрестижните театарски и концертни сали во Русија, пред околу 6.000 присутни, на...

Кремљ: Сајбер-војната меѓу Русија и САД е хипотетички можна

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, смета дека хипотетички постои можност за сајбер-војна меѓу САД и Русија, пренесува ТАСС. Москва му предлагаше на Вашингтон заедно да...

Кремљ: Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија

Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија, каде што беше емитувано компромитирачко видео со лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО),...

„Малите зелени човечиња“ на Кремљ

Една деценија помина откако ЕУ склучи силно партнерство со земјите од Источна Европа во дворот на Русија. Кремљ очајно се обидува да си ја...

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого...

Кремљ: Не сме запознаени со истрагата на Малер

Се уште не сме ги виделе главните наоди во извештајот од истрагата што ја спроведе специјалниот обвинител Роберт Малер за наводно мешање на Русија...

Кремљ: Американските бомбардери над неутралните води на Балтичко Море создаваат тензии

Кремљ денеска соопшти дека прелетите на американските стратешки бомбардери Б-52 над неутралните води на Балтичко Море во близина на границата со Русија создаваат тензии...

Случајно стажирање или сериозна работа за Пескова во ЕП

Повеќе европски пратеници изразија загриженост по појавувањето на веста дека Jeлисавета Пескова, ќерката на портпаролот на Кремљ и близок соработник на Владимир Путин, Дмитриј...

Песков: Ако САД распоредат ракети во Европа, Русија ќе одговори

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков синоќа изјави дека ако САД распоредат ракетни системи во Европа тоа би значело крај на Договорот за нуклеарно оружје...

Песков: Никој не е заштитен од неоснованите американски санкции

Никој не е заштитен од можни американски санкции, кои многу често се апсолутно непредвидливи и неосновани, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Начинот...