Ознака: кремљ

Кремљ вети контрамерки на сите нови антируски санкции од Вашингтон

Русија ги осудува плановите за санкции на Вашингтон и ќе одговори на нив по принципот на реципроцитет со цел најдобро да ги осигура своите...

Кремљ: Приемот на Украина во НАТО само ќе ја влоши кризата...

Киев само ќе ја влоши домашната украинска криза со својата одлука за влез во НАТО зашто оваа идеја е неприфатлива за луѓето што живеат...

Кремљ: Не се планира средба помеѓу Путин и Бајден

Засега не се планира да се организира отворен разговор меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден, изјави денеска портпаролот на Кремљ,...

Песков: Притисокот врз европските земји да се откажат од набавка на...

Кремљ денес објави дека притисокот врз некои земји да се откажат од набавка на руската вакцина „Спутник в“ против ковид-19, е без преседан, но...

Кремљ: Борбените операции во Нагорно-Карабах треба веднаш да се запрат

Повикуваме на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и целиот процес да се пренесе во политички и дипломатски текови, изјави денеска за новинарите портпаролот...

Се подобрува здравствената состојба на Навални

Здравствената состојба на рускиот опозиционер Алексеј Навални покажува знаци на одредено подобрување. Ова го соопшти раководството на берлинската болница, кадешто тој се лекува како...

Кремљ не гледа основа за да покрене кривична истрага за состојбата...

Кремљ засега не гледа основа за покренување кривична истрага за ситуацијата околу опозицискиот блогер Алексеј Навални, изјави прес-секретарот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, пренесува...

Кремљ: Путин немаше никаква улога во носењето одлуки за трансферот на...

Руските власти многу бргу ги издадоа сите дозволи да го пренесат блогерот Алексеј Навални од Омск во Берлин. За ова прашање не беше потребна...

Кремљ: Молбата на Србија за помош нема да остане без одговор

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека молбата за помош од Русија, која пристигнала од Белград, нема да остане без одговор. - Не сум целосно...

Кремљ ги отфрли обвинувањата за мешање на Русија во внатрешните работи...

Москва не се меша во внатрешните работи на САД и остро се спротивставува на надворешното мешање во внатрешните работи на Русија, изјави портпаролот на...