Ознака: кредити

Пристигаат нови 16 милиони евра поволни кредити за мали и средни...

Втората транша поволни кредити за мали и средни претпријатија од Европската инвестициска банка (ЕИБ), во износ од 16 милиони евра, ќе пристигне на почетокот...

Едната плата за живот, втората за кредити

Во Србија расте бројот на граѓаните кои се принудени да извршуваат две работи за да можат да ги покријат своите месечни потреби Околу 200 илјади...

Credissimo е официјален член на асоцијацијата на финансиски институции

Credissimo, како водечка компанија за брзи кредити во Северна Македонија, ја поддржа иницијативата за формирање Асоцијација на финансиски институции и стана еден од членовите...

Кој ќе ја добие нафтата на Венецуела?

Иднината на Венецуела е многу неизвесна, во време кога нивниот претседател Николас Мадуро се соочува со притисок од национален, но и меѓународен карактер за...

Шпаркасе Банка ги доделува првите кредити за стартапите

Шпаркасе Банка Македонија на денешната прес-конференција ги додели првите кредити за старт-ап компаниите што учествуваа во првиот циклус од програмата „Чекор по чекор“, наменета...

Компаниите чекаат поевтини кредити

Една од најголемите банки во земјава најави дека во следниов период во фокусот на работењето ќе биде поддршката на приватниот сектор преку креирање на...

НЛБ Банка ги намали каматните стапки на кредитите за правни лица

Почнувајќи од 08.04.2019 година, НЛБ Банка воведе нови кредитни продукти за правни лица со намалени каматни стапки и поповолни услови. Каматните стапки на новоодобрените...

Депозитите и кредитите во јануари бележат пад на месечно ниво, на...

Депозитите во јануари на месечно ниво бележат пад од 0,8 отсто што се должи на намалување на депозитите на корпоративниот сектор и поумерено намалување...

Кризата во Венецуела ги загрозува милијардите на светските сили

Венецуела се соочува со криза од највисоко ниво, а тоа значи дека можат да се појават проблеми и за нејзините два најголеми странски сојузници...

Депозитите лани со раст од 10,5 отсто, кредитите со 7,3

Депозитите во банките во Македонија минатата година забележале раст од 10,5 отсто, покажуваат податоците на Народната банка на Република Македонија. Зголемувањето се должи пред се на...