10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 14:03

Ознака: крај

Крајот на историјата

При спомнувањето на „крајот на историјата“ првата асоцијација (барем кај учените) е на легендарната книга на Френсис Фукујама во која триумфалистички го најави рајот...

Калајџиев: Ова е крајот на СЈО

Универзитетскиот професор, Гордан Калајџиев, кој е дел од работната група што вчера и денеска во министерството за правда дискутира за писмото на Јанева, во...

Крај на иранскиот нуклеарен договор?

Ваквиот развој на настаните укажува на тоа дека администрацијата на Доналд Трамп има сосема поинаква политичка цел, а тоа е соборување на иранската влада...

Му се ближи крајот на проширувањето на Алијансата

Три држави во моментот сакаат да му се приклучат на НАТО, Босна, Грузија и Украина, но по Македонија се очекува да има голема пауза...

Серии чиј крај ќе го гледаме годинава

Од „Оринџ ис д њу блек“ до „Биг бенг тиори“, во прилог 11 серии што ќе завршат годинава 1. „Игри на престолот“ (2011) Немојте да очекувате...

Крајот на Меркел

Меркел беше симбол и бранител на либералната демократија во период на растечки десен популизам. Меркел беше симбол на стабилност и континуитет, сликовито прикажано дека...

Почеток на крајот на Доналд Трамп?

Постои голема шанса 21 август 2018 година засекогаш да остане запаметен како почеток на крајот на претседателството на Трамп. Демократите во Конгресот повторно размислуваат...

Пред (к)рајот

За жал, историјата се повторува. И овој пат како и многупати претходно есапот се прави без крчмарот. Судбината на македонскиот народ и на државата...

Бела куќа: Мисијата во Сирија забрзно се ближи кон крајот

Американската воена мисија во Сирија забрзано се ближи кон крајот, но се уште не е завршена и се уште нема план за повлекување на...