16.2 C
Skopje
20.9.2021 - 1:36

Ознака: крај

Вакциналниот национализам нов ризик за брз крај на пaндемијата

Земјите со високи и повисоки средни приходи сочинуваат 53 отсто од светската популација, но примиле 83 отсто од светските вакцини, додека земјите со ниски...

Фарските Острови прогласија крај на пандемијата

Дека довербата раѓа доверба се покажа како вистинито во нивниот случај. Но стратегијата заснована на доверба не беше единствената причина зошто тие успеаја да...

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола

Конго прогласи крај на 11. епидемија на ебола, овојпат во западната провинција Екватор, скоро шест месеци по пријавувањето на случаите. Ова е првпат Конго...

Пендаровски ѝ стави крај на вонредната состојба

Претседателот на државата својата одлука да не дозволи ново, четврто продолжување на вонредната состојба ја образложи со тврдењето дека има доволно економски мерки донесени...

Ново продолжение или крај на вонредната состојба

ДЕНЕСКА Е ДЕНОТ Д - КАКО ПОНАТАМУ В сабота, на 16 мај, истекува втората одлука на претседателот Стево Пендаровски за прогласување вонредна состојба, која првично...

Имаат ли крај посегнувањата

Во врска со Македонија и Македонците, во нашето опкружување, но и во земјава, повторно дивеат антимакедонските пропаганди како на почетокот на минатиот век. Проектот...

Со концерт на „Суперхикс“ вечерва завршува проектот „Култура во време на...

По 50 маалски концерти, вечерва запира „Култура во време на корона“. На денешната прес-конференција преставниците на градските културни институции информираа за резултатите од проектот....

НАСА: Опасен астероид ќе ни се приближи кон крајот на април

Астероид што би можел да биде опасен за Земјата ќе ѝ се приближи на крајот на април, соопшти НАСА. Според пресметките на научниците, астероидот...

Скриена убавина на крајот на светот

Држава: Русија Потекло: вулканско Број на острови во архипелагот: 56 Курилските Острови се наоѓаат на територијата на Русија, 1.200 километри североисточно од јапонскиот остров Хокаидо, во близината...

Чукотка – град на крајот на светот

Држава: Русија Домородно население: Чукчи и Ескими Површина: 721.500 квадратни километри Чукотка се наоѓа во североисточниот дел на Русија и Евроазија. Станува збор за едно...