-0.2 C
Skopje
22.1.2022 - 0:31

Ознака: Крајстчрч

Напаѓачот од Крајстчрч на првото рочиште присуствуваше преку видео-линк

Во Високиот суд во Крајстчрч почна првото рочиште за Брентон Тарант, кој изврши терористички напад во џамиите „Ал Нур“ и „Линвуд“ во градот Крајстчрч,...

Напаѓачот во Крајстчрч обвинет за 50 убиства и 39 обиди за...

Новозеландската полиција го прошири обвинението против австралискиот екстремист Брентон Тарант (28), кој уби 50 луѓе во нападот на две џамии во Крајстчрч. Тарант првично беше...

Масакрот во Крајстчрч уште им создава проблеми на „Фејсбук“ и на...

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале снимка од масакрот во...

Австралија: Тензиите со Турција се намалени по објаснувањето од Анкара

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти дека изјавата...

Вистински лидери навистина постојат: Џасинда Ардерн со утеха и цврстина ја...

Триесет и осум годишната премиерка беше ставена на тест како ниеден друг новозеландски лидер претходно со најлошиот терористички напад што се случи во поновата...

Нов Зеланд тагува по жртвите во Крајстчрч

Бројни букети цвеќе се оставени наспроти џамиите во Крајстчрч на Нов Зеланд, во знак на жалост за жртвите од оружениот напад што се случи...

Момче обвинето за реемитување на снимката од масакрот во Крајстчрч

Судот во Крајстчрч обвини 18-годишно момче поради реемитување на снимката која ја емитуваше во живот напаѓачот на две џамиии во тој град, при што...

Напаѓачот во Крајстчрч бил верски фанатик

Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени...