Ознака: Крајстчрч

Исламската заедница на Нов Зеланд тврди дека барала помош пред нападот...

Исламската заедница на Нов Зеланд тврди дека знаела за претстојната опасност во Крајстчрч, како и дека имала сознанија според кои претставувала потенцијална цел на...

Одлучив да ти простам, бидејќи во срцето немам омраза – соочување...

Во тек е судењето на Брентон Тарант, терористот кој уби 51 лице во нападот врз две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, минатата година....

Нападот во Крајстчрч уште го прогонува Нов Зеланд, додека го осознава...

Политичките лидери на Нов Зеланд ветија дека државата ќе се промени откако Брентон Тарант го изврши терористичкиот напад во кој на 15 март минатата...

Терористот од Крајстчрч може да добие досега незабележана казна за Нов...

Брентон Тарант, кој минатата година уби 51 човек од мусламинаска вероисповед на Нов Зеланд пристигна во Крајстчрч на рочиштето за изрекување казна. Од затворот во...

Убиецот од Крајстчрч побара сам да ги даде завршните зборови пред...

Брентон Тарант, кој пред судот се изјасни за виновен за убиство на 51 исламски верник за време на молитвите во две џамии во Крајстчрч,...

Терористот кој изврши напад во двете џамии во Нов Зеланд призна...

Брентон Тарант, кој  го изврши нападот во двете џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, ја призна вината по 51 обвинение за убиство, 40 обиди...

Нападот во Крајстчрч силна поука за властите во Нов Зеланд

Владата на Нов Зеланд откупи повеќе од 10 илјади парчиња огнено оружје во период од еден месец, како дел од планот за зголемување на...

Терористот од Крајстчрч во судницата им се смееше на семејствата на...

Австралиецот Брентон Терант, одговорен за смртта на 51 лице при нападот на џамија во градот Крајстчрч во Нов Зеланд, се појави пред судот во...

Принцот Вилијам им оддаде почит на жртвите од нападот во Крајстчрч

За време на неговата посета на Нов Зеланд, британскиот принц Вилијам беше пречекан со хонги, традиционален маори поздрав со притискање на носовите, од страна...

Во пресметките на религиозните екстремисти страдаат верниците

Властите во Шри Ланка ја окарактеризираа серијата напади врз црквите и хотелите на католичкиот Велгиден во кои беа убиени 321 луѓе, како одговор за...