Ознака: краток филм

Почна снимањето на „Северен пол“ – осми филм што се снима...

После неколкуте филмски проекти кои се реализираа во отежнати услови со следење на ковид -19 протоколите за снимање филмови, неделава почна снимањето на краткиот...

„Погледни под површината“ – мото на третиот „Дримшорт“

Неговите организатори меѓу другото посочуваат дека „под површината се крие магијата на филмот и цели нови универзуми, или коригирани рефлексии на светот во кој...

Филмскиот фестивал „Винтер Априкот“ четврти пат во Прилеп

Вечерва во киното „Мис Стон“ започнува четвртото издание на интернационалниот филмски фестивал на краток филм „Винтер Априкот“. На отварањето на фестивалот од 21 часот ќе...

Краткиот филм „Една“ на Вук Митевски во Краков

Најновата краткометражна анимација „Една“ на Вук Митевски својата премиера ќе ја има на престижниот 59-то Интернационален филмски фестивал во Краков. Филмот ќе биде прикажан...

Патувачки фестивал на краток филм „Еуропанорама“

Кинотеката на Македонија од денеска до 21 март ќе биде домаќин на првиот фестивал „Еуропанорама – денови на европски филм“, кој ќе прикаже десетина...

Почнува снимањето на краткиот филм „Вера“ на Верица Недеска

На локација во хотел „Водно“ денеска почнува снимањето на краткометражниот игран филм „Вера“ по сценарио и режија на Верица Недеска, копродукција помеѓу „Стори скоп“,...

Краткиот игран филм „Види ја ти неа“ во април на...

Краткиот игран филм „Види ја ти неа“ по сценарио и режија на Горан Столевски идниот месец ќе се натпреварува во програмата на 6. LЕТ’S...