19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 2:16

Ознака: Кратово

Само во Кратово, Крушево и Богданци нема заразени со ковид

Само Кратово, Крушево и Богданци немаат случај на заразен со коронавирус според последната статистика. Зад нив се Демир Хисар и Дојран и Македонска Каменица...

Презентирани нови сознанија за културно-историското минато на Кратово и Kратовско

Меѓународен симпозиум „Културно-историското минато на Кратово и Кратовско“ е насловен Меѓународниот симпозиум што се одржа во Кратово, а на кој присуствуваа бројни гости од земјава...

Девојка од Кратово со фалсификувани евра играла во казино во Скопје

Полицијата поднесе кривична пријава против 24-годишна девојка од Кратово под сомнение дека употребила фалсификувани евра во казино во Скопје. СВР Скопје – Единица за економски...

Во Скопје уапсен кратовец со фалсификувани 1.000 евра

Полициски службеници од полициската станица Аеродром на 26 ноември уапсиле лице од Кратово поради сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. При полициски преглед, кај...

Mладо момче почина во сообраќајна несреќа кај Кратово

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото Крилатица во Кратово. Во несреќата...

Николовски од Кратово: ВМРО-ДПМНЕ 11 години газеше врз работниците и стечајците

ВМРО-ДПМНЕ 11 години газеше врз работниците и стечајците, со СДСМ се враќа достоинството, СДСМ се бори за ред, дисциплина и правда, изјави Љупчо Николовски,...

Од црква во Кратово украдени 60.000 денари

Непознат сторител во периодот меѓу 24 и 28 февруари насилно ја отворил влезната врата од црквата „Свето Воведение на пресвета Богородица“ во кратовското село...

Сопружници пронајдени мртви во својот дом во Кратово

Во помошна просторија во дворот од својата куќа во Кратово, во вечерните часови на 12 февруари, починати биле пронајдени 67-годишен кратовец и неговата 66-годишна...

Прва награда за младите музичари од Крива Паланка во Бугарија

Учениците од основното општинско училиште „Јоаким Крчовски“ од Крива Паланка неодамна ја освоија првата награда на 28-от меѓународен фестивал на уметноста „Утринска ѕвезда“, кој...

Промовиран научниот труд на Илија Митевски за историјата на Кратово

Научниот труд „Историјата и културата на Кратово и кратовско од најстарите времиња до денес“ од магистерот Илија Митевски, директор на Музејот на Град Кратово,...