Ознака: Красимир Каракачанов

Каракачанов бара да го купи споменикот на Борис Сарафов

Вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов бара да го откупи отстранетиот споменик на Борис Сарафов. Тој на Фејсбук напиша дека неговата партија ВМРО сака да...

Каракачанов: Бучковски има добра волја, но оние кои го испраќаат немаат

Додека во Северна Македонија има говор на омраза и некој таму мисли дека ќе се користат надворешни фактори за да се изврши притисок врз...

Каракачанов: Ако Македонија продолжи да се однесува како ментор на Бугарија,...

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во интервју за БТВ рече дека Македонија можно е уште долго да чека за влез во...

Каракачанов со нова провокација: И Исус Христос бил Македонец

Потпретседателот на бугарската влада, Красимир Каракачанов во интервју за Бугарската национална телевизија ги обвини македонските власти дека шират омраза кон Бугарите. Тој истакна дека...

Каракачанов тврди дека македонскиот идентитет не постоел пред 1944 година

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во тамошните медиуми повторно настапи со остар и агресивен тон во однос на спорот со Македонија. -...

Каракачанов нема намера да прави компромис

Нашата позиција е правилна и е во согласност со европските и националните интереси, кажа бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во Варна, додавајќи дека пренесувањето на...

Каракачанов: Македонските интелектуалци се како „магаре на мост“

Красимир Каракачанов, претседател на ВМРО-БНД и бугарски министер за одбрана, продолжува со својата контроверзна ретокрика и навреди. Во интервјуто за бугарската телевизија „БНТ“ тој...

Партијата на Каракачанов бара медиумите да не преведуваат од македонски на...

Партијата на Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана од Советот за електронски медиуми на Бугарија бара бугарските медиуми да престанат да ги...

Каракачанов: Бугарската власт била со Хитлер, но тоа не значи дека...

 Историски факт е дека бугарската власт и царот биле сојузници на Германија и Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите треба да бидат нарекувани...

Каракачанов: Скопје сака ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож...

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања,...