4.7 C
Skopje
11.12.2019 - 5:35

Ознака: кралица

Обраќање на британската кралица: Приоритет е излез од ЕУ до 31...

Приоритет на британската влада е да ја напушти Европската Унија до 31 октомври, рече денес кралицата Елизабета Втора. Говорејќи пред парламентот, кој ја утврдува законодавната...

Мојот замок

На страниците на „Колибри“ ги објавуваме расказите на седумте учеснички на тукушто завршената работилница за креативно пишување „Остани дете, стани писател“, на издателството „Икона“....

Трамп: Британската кралица никогаш не се забавувала како за време на...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата неодамнешна посета на Лондон била најинтересниот настан за британската кралица Елизабета Втора во изминативе 25 години, објави...

Јапонската олимписка пливачка надеж Икее се бори со леукемија

На јапонската пливачка кралица Рикако Икее (18), која е заштитното лице на промотивниот постер за Летните олимписки игри (ЛОИ) 2020 во Токио, ѝ е...

Арета Френклин: Кралица на соулот и скршените срца

Арета Френклин е пејачка, пијанистка и кантавторка од САД, кралица на соулот и меѓу најдобрите изведувачи на госпел, ритам и блуз и џез-музиката. Музичка...

И по шест години ЛОИ Лондон носи заработка од олимпиското наследство

Олимпискиот стадион во 2017 беше домаќин на Светското првенство, кое имало економски импакт врз Лондон од 79 милиони фунти, Хајд парк, каде што се одржа финалето...

Праска – црвено-жолта кралица на летото

Синоним за летото е секако праската. Иако може да се најде веќе во пролет, нејзината сезона е до крајот на летото. Овој сочен плод...

Трамп: Кралицата е исклучителна жена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за британскиот весник „Сан“ изјави дека британската кралица Елизабета Втора е „исклучителна жена“ и оти не е нервозен...

„Сандеј тајмс“: Британскиот кабинет тајно подготвува план за дејствување при смрт...

Членови на британскиот кабинет првпат направиле тајна подготовка за тоа како ќе дејствува Владата за време на 10-дневната национална жалост, која ќе биде прогласена...

Хиеронимус Бош, Лудиот Макс и шпанската кралица – инспирација на модните...

Викендов по 17-ти пат во Скопје се одржа „Моден викенд“ во националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“. Модниот викенд за сезоната пролет-лето 2018 го...