Ознака: кралица

Кралица за коњ

За оние понеупатените, да појасниме дека кралицата е најсилна и најзначајна фигура во шахот. Во политиката, симболиката и значењето на поимот кралица се сосема...

Кралицата Елизабета ќе присуствува на платинестиот јубилеј, на балконот нема да...

Британската кралица Елизабета планира следниот месец да присуствува на прославите на 70-годишнината на британскиот трон, соопшти денеска Бакингемската палата. Деведесет и шестгодишната кралица, најдолговечниот британски...

Кралицата го слави 96-от роденден

Кралицата Елизабета Втора денеска го слави својот 96-ти роденден во Сандрингам. Британскиот најдолговечен монарх отпатува со хеликоптер до нејзиниот имот во Норфолк, каде што...

Кралицата Елизабета: Војвотката Камила да ја добие титулата кралица кога мојот...

Британската кралица Елизабета Втора во саботата, по повод 70-годишнината од нејзиното устоличување, рече дека би сакала војвотката од Корнвол, Камила Паркер, да ја добие...

Британската кралица организираше мала прослава во пресрет на 70-годишнината од нејзиното...

Британската кралица Елизабета Втора, покрај најавата дека во јуни официјално ќе ја прослави 70-годишнината од нејзиното владеење, и денеска славеше во својата резиденција во...

Кралот и кралицата на Шведска позитивни на ковид-19

Шведскиот крал Карл Шеснаесетти Густав и кралицата Силвија се позитивни на Ковид-19, потврдија денеска од кралската палата. „Кралот и кралицата, кои се целосно вакцинирани со...

Албумот „My Last Song“ ѝ го посветуваме на ромската кралица

Браќата Филип и Раде Нуневски, заедно со нивниот бенд, направија вистинско ремек-дело, за кое ќе се зборува уште долго, вели Симеон Атанасов Цеде со последните...

Младата и грациозна кралица Европа

Кон крајот на 16 век, неколку картографи создадоа географски карти на кои државите и континентите ги претставија во човечки и во животински облик. Меѓу...

Најстариот внук на кралицата во реклама за млеко

Најстариот од осумте внуци на кралицата, Питер Филипс (42), се појавува во кинеска реклама за млеко. Тој во рекламниот спот позира со чаша млеко,...

За Божиќ кралицата пие коктели, а принцот Филип сака пиво

Секој член на кралското семејство има свој омилен пијалак што го пие за време на празниците, но сите сакаат алкохол. Принцот Чарлс (71) претпочита вишновка,...