-0.2 C
Skopje
29.1.2022 - 6:22

Ознака: кралица елизабета

Како купува и што подарува кралицата Елизабета

Новогодишните и божиќните празници се време кога купуваме и подаруваме помали или поголеми подароци на нашите најблиски. Сте се прашале ли како кралевите и...

Путин, папата, кралицата Елизабета и други светски лидери со честитки по...

По повод 8 Септември, Денот на независноста, писма со честитки до претседателот Стево Пендаровски испратиле повеќе шефови на држави, меѓу кои и најмоќните светски...

Само една личност во светот смее да вози нерегистриран автомобил и...

Малкумина се осмелуваат да возат автомобил без возачка дозвола, особено ако е нерегистриран, бидејќи во случај да бидат запрени од полицијата, следуваат сериозни казни. Сепак,...

Кралицата со лидерите на Г7

Британската кралица Елизабета синоќа беше домаќин на европските лидери по состанокот на Самитот Г7. Покрај кралицата, на приемот присуствуваат принцот Чарлс и војвотката Камила, како...

Дигитална двојничка на кралицата Елизабета ќе им се обрати на Британците

Додека вистинската кралица Елизабета ќе се обрати преку „Би-би-си“ и „Ај-ти-ви“, нејзината дигитална двојничка ќе ги сподели своите размислувања преку „Канал 4“. Бакингемската палата за...

Пандемијата ја натера кралицата Елизабета да штеди

Британската кралица Елизабета Втора и нејзиното семејство се соочуваат со загуба од 35 милиони фунти поради пандемијата на коронавирус, делумно поради намалениот број туристи,...

Што има заедничко кралицата Елизабета Втора со три европски монарси?

Кралицата Елизабета Втора е родена као Елизабета Александра Меј во Лондон, на 21 април 1926 година. Нејзините родители се војвода и војвотка од Јорк....

Една од резиденциите на кралицата Елизабета Втора се отвора за посетителите

Кралските резиденции на кралицата Елизабета низ Велика Британија беа затворени за јавноста поради пандемијата на коронавирус и наметнатите ограничувања но делови на една од...

Кралицата би го пречекала принцот Хари назад со раширени раце

Оваа година три члена на кралското семејство се вратиле назад на кралските ангажмани, пишува британски „Експрес“. Ингрид Сивард, уредничката на списанието „Маџести Магазин“, изјавила за...

Кралицата Елизабета ја откажа роденденската прослава поради коронавирусот

Кралицата Елизабета Втора идниот вторник ќе биде во Виндзор за нејзиниот 94-ти роденден, но ја откажа нејзината роденска прослава. Ова е вторпат како кралицата...