Ознака: кралица елизабета

Што има заедничко кралицата Елизабета Втора со три европски монарси?

Кралицата Елизабета Втора е родена као Елизабета Александра Меј во Лондон, на 21 април 1926 година. Нејзините родители се војвода и војвотка од Јорк....

Една од резиденциите на кралицата Елизабета Втора се отвора за посетителите

Кралските резиденции на кралицата Елизабета низ Велика Британија беа затворени за јавноста поради пандемијата на коронавирус и наметнатите ограничувања но делови на една од...

Кралицата би го пречекала принцот Хари назад со раширени раце

Оваа година три члена на кралското семејство се вратиле назад на кралските ангажмани, пишува британски „Експрес“. Ингрид Сивард, уредничката на списанието „Маџести Магазин“, изјавила за...

Кралицата Елизабета ја откажа роденденската прослава поради коронавирусот

Кралицата Елизабета Втора идниот вторник ќе биде во Виндзор за нејзиниот 94-ти роденден, но ја откажа нејзината роденска прослава. Ова е вторпат како кралицата...

Што се случува на неформалните средби организирани од кралицата Елизабета

Се очекува оваа година кралицата да ja прекине традицијата со која невенчан партнер не смее да престојува во текот на ноќта во замокот Балморал...

Кралицата е во изолација, нејзините должности ги презема Вилијам

Кралицата Елизабета (93) неколку дена размислувала што да направи за да го заштити своето здравје во време на пандемија на коронавирус. Со сопругот Филип...

Кралицата Елизабета и принцот Хари денеска ќе разговараат во четири очи

Кралицата Елизабета денеска го повика својот внук, принцот Хари, на „кризен состанок“, за да разговараат во четири очи за идните активности за него и...

Кралицата Елизабета и принцот Хари ќе одржат „кризен состанок“

Кралицата Елизабета за утре го повика својот внук, принцот Хари, на „кризен состанок“, за да разговараат во четири очи за идните активности за него...

Зошто целата вина да падне врз Меган?

Принцот Хари и Меган, војвотката од Сасекс, соопштија дека се повлекуваат од должностите во кралското семејство. Во рамките на таа одлука тие ќе минат...

Елизабета Втора воодушевена од младите што ја штитат природата

Британската кралица Елизабета Втора во денешната божиќна порака изјави дека е импресионирана од динамиката на младите луѓе во борбата против уништувањето на животната средина. „Предизвиците...