Ознака: кражби

Три лица осомничени за тешки кражби во рудници во Мариово

Прилепската полиција поднесе кривична пријава до ОЈО Прилеп против три лица заради постоење основано сомнение дека извршиле тешки кражби во рудници во Мариово. Како што...

Преправени во лекари нудат дезинфекциски средства и крадат накит

Крадци во Мексико се преправаат во лекари за полесно да им приоѓаат на постарите сограѓани и да им ги одземаат вредните работи. Тие доаѓале со...

Уапсени маж и девојка кои краделе за време на полицискиот час

Во текот на полицискиот час на 11 април, скопската полиција во два одделни случаи уапсилa лица за кои постои сомнение дека сториле кривично дело...

Кои се најопасните држави во светот?

Најопасните земји се оние од Средниот Исток, Африка и од Латинска Америка, каде што економијата генерално е неразвиена, а политичките системи се насилни Најопасните држави...

Oпаѓа ли трендот на кражби во домовите

Изминатата 2019 година, во периодот од јануари заклучно со ноември, вработените од СВР-Скопје регистрирале 973 дела кражби и тешки кражби во куќи и станови....

Благодариме за лошото обезбедување!

Десет најдрски кражби во уметноста Грабежи на уметнички дела во галерии и музеи често се наоѓаат на насловните страници на весниците, а црниот пазар на...

Внатре шах, на паркингот мат

Додека внатре во хотелот, кој деновиве е домаќин на меѓународен шаховски турнир со претставници од целиот свет, шахистите тактички се надмудруваа во што помајсторски...

Шестмина малолетници од Чегране извршиле 27 тешки кражби

Гостиварската криминалистичка полиција расчисти вкупно 27 тешки кражби и обиди за тешки кражби и до надлежното основно јавно обвинителство поднесе кривични пријави против 6...

Гостиварец извршил 20 кражби за девет месеци

Гостиварската полиција расчисти 20 кражби извршени во овој град и до Основното јавно обвинителство поднесе три кривични пријави против 35-годишен гостиварец поради сомнение дека...