31.5 C
Skopje
21.7.2019 - 15:46

Ознака: кражба

Скопјанка случајно ранета при грабеж

Со пострелна рана на десната надколеница е повредена 53-годишна скопјанка вчера попладне во Скопје, откако ја погодил куршум испукан од разбојници кои ограбиле кривопаланчанец...

Внука го ограбила дедото, му одзела акт-чанта со 65.000 евра

Внука ја ограбила куќата на својот дедо на улицата „Јордан Џурнов“ во Велес и одзела акт-ташна со 65.000 евра и разновидна документација. Настанот вчера...

Криминалци украле околу 1,2 милијарди долари во криптовалути

Криминалци украле околу 1,2 милијарди долари во криптовалути од почетокот на 2017 година до денеска, според проценките на работната група за борба против кражба...

Хакери украле 15 милиони долари од повеќе банки во Мексико

Компјутерски хакери украле милиони долари од повеќе мексикански банки, меѓу кои и втората најголема банка во земјата Банорте, користејќи фиктивни трансакции. Се проценува дека вкупниот...

Откриени крадците во црквите во Тетовско

Секторот за внатрешни работи Тетово целосно ги расчисти шестте тешки кражби, кои во текот на овој месец беа извршени во православни цркви во Тетово,...

Грчката полиција разби мрежа за шверц со лекови против рак

Грчката полиција разби криминална група која крадела лекови за рак од болниците во земјата и ги шверцувала во други европски земји за да ги...

Идентификувани напаѓачите кои извршија разбојништво врз двајца Јапонци

Полицијата ги идентификуваше напаѓачите кои завчера извршија разбојништво врз двајца јапонски државјани на локалниот пат од село Катланово кон село Брезница. Двајца од напаѓачите веќе...

Јапонци ограбени додека возеле велосипед меѓу Катланово и Брезница

Двајца Јапонци се ограбени додека со велосипеди се движеле на локалниот пат од село Катланово кон село Брезница, соопшти МВР. Во СВР-Скопје вчера околу15:00 часот...

Украден преносен компјутер, девизи и накит од стан во Скопје

Лап топ, 200 евра, разновиден златен накит, како и накит „Сваровски", во вкупна вредност од 300.000 денари биле украдени од стан во Скопје . Во...

Можна кражба на податоци од околу 300 германски болници

Лични и веројатно деликатни податоци за пациенти најверојатно се украдени од стотици германски болници, јави ДПА. Асоцијацијата, одговорна за болници во реонот на Рејнланд известила...