16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 13:59

Ознака: коњаница

На Илинденскиот марш учествуваат 20 коњаници

Коњаниците што учествуваат на 43-тиот традиционален коњички марш по повод националниот празник Илинден тргнаа вчера од паркот „Јане Сандански“ и со дефиле низ главните...

Коњаница од Цапари тргна за Крушево

Во пресрет на големиот празник Илинден денеска за првпат коњаница од потпелистерското село Цапари тргна за Крушево. Коњаницата, која ја сочинуваат четворица коњаници, по црковната...

Kоњаници се тепале во Крушево, полицаец пукал во воздух за да...

На Гумење, во Крушево ноќеска се тепале коњаници од Лисиче, а полицаец пукал во воздухот да ги смири. Како што јавија од МВР, полицискиот службеник...

Отворени Научно-културните средби „Десет дена Крушевска Република“

Со пристигнувањето на преку 50 коњаници од цела Македонија на Гумење во Крушево, пеш од центарот на градот заедно со бројни делегации и граѓани...

Крушевчани ја пречекаа коњаницата

Со топла погача и чаша црвено вино, крушевчани синоќа ја пречекаа коњаницата која го измина долгиот пат да стигне во Крушево пред големиот празник...