Ознака: коѕијас

Нова рунда преговори за името во Виена

Нова рунда преговори за спорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се одржи денеска во Виена каде што шефовите на дипломатиите на двете...

Коѕијас: Грција не треба да се плаши од компромис со една...

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за...

Каубои и Македонци

Затоа дајте алатка за транспарентност и отчетност за најсуштественото прашање што ги засега македонскиот народ и држава. Тргнете го превезот на мистеријата и затвореност...

Димитров: Тешко е да му се каже на народот дека слеаното...

Слеано име на македонски јазик и без превод, не е најдобриот правец во разговорите, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференцијата,...

Студен бран во Македонија, дојде Коѕијас

Симболиката со временските услови и студот како да соодветствува со студенилото, празнотијата, апсурдноста на грчките барања и уцени, кои јавноста имаше можност да ги...

Коѕијас: Лесно е да не правиш ништо, но животот нуди скапи...

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, по двочасованата средба во МНР, на прес-конференција ја информираа јавноста за...

Коѕијас пречекан со протест пред МНР

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас денеска беше пречекан пред Министертвото за надворешни работи од група граѓани кои го изразија својот револт против...

Коѕијас ќе биде пречекан со протест

„Стоп на преговорите за името, Македонија на Македонците!“, под ова мото, неколку  здруженија денеска излегуваат на протест пред доаѓањето на грчкиот министер за надворешни работи,...

Коѕијас денеска пристигнува во Македонија

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска треба да слета на меѓународниот аеродром Скопје во прва посета на земјата, по преименувањето на аеродромот, што...

Димитров: Има разлики меѓу македонската и грчката нацрт-спогодба за името

Претставник на македонското Министерство за надворешни работи денеска во попладневните часови во Атина го доставил македонскиот нацрт-договор за решавање на спорот околу името, порача...