24.3 C
Skopje
26.5.2019 - 13:52

Ознака: коѕијас

Коѕијас го брифирал Столтенберг за текот на преговорите за името

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас го известил генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за текот на преговорите за името, објави грчката новинска агенција...

Коѕијас: Соседите да не преговараат преку интервјуа и јавни изјави

Лидерите на соседната земја да сфатат дека не може да се преговара преку интервјуа и јавни изјави, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас...

Димитров – Коѕијас: Има напредок, најтешките теми остануваат за договарање

Постигнат е напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, а за дел се уште постојат разлики, изјави македонскиот министер за надворешни работи...

Што содржи писмото на Нимиц

Според министерот Димитров, процесот е во една деликатна фаза. „Фокусирани сме токму на овие разговори и се надевам дека духот на нашиот бисер Охрид,...

Нимиц со писмо ги потсети Димитров и Коѕијас за ставовите од...

Писмо со точките за кои има согласување и точките за кои има разлики во преговорите за името, испратил медијаторот Метју Нимиц до шефовите на...

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето...

Коѕијас: Потребна е смелост да се надминат разликите со Скопје

Разликите со Скопје можат да се решат со смелост, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за германскиот весник „Шпигел“. -...

Коѕијас ќе ги информира лидерите на грчките партии за разговорите за...

Лидерите на грчките политички партии, еден по еден, ќе бидат информирани од шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за разговорите во Виена и текот...

Кoѕијaс oд Виенa: Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри

Се нaдевaм декa ќе нaпрaвиме некoи пoзитивни чекoри денеска, им рекoл шефoт нa грчкaтa диoлoмaтијa нa нoвинaрите кусo пред пoчетoкoт нa средбaтa сo македонскиот...

Нимиц ќе им претстави правна форма со празни места на...

Правна форма, со празни места во спорните прашања, ќе им претстави медијаторот Метју Нимиц на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција,...