10 C
Skopje
14.11.2018 - 21:13

Ознака: коѕијас

Коѕијас: Договорот е вин-вин за двете страни

Надеж дека граѓаните ќе гласаат позитивно на референдумот изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за рускиот весник „Известија“, бидејќи смета дека договорот...

Коѕијас: Не одам на одмор додека не ги решам споровите со...

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да...

МНР на Грција: Не е наша надлежност да информираме за изјави...

Министерството не е надлежно да информира за изјавите од ВМРО-ДПМНЕ, соопштуваат од грчкото МНР, во одговор на соопштението од опозициската Нова демократија. - Министерството за...

Нова демократија бара одговор од Коѕијас за информациите на Милошоски

Oпозициската Нова демократија, преку надлежниот за надворешна политика Јоргос Кумуцакос, бара известување од грчкото МНР за информациите на поранешниот шеф на македонската дипломатија, односно...

Коѕијас: ГПЦ да не се меша во преговорите за името

Името не е работа на Светиот синод на ГПЦ и добро би било да не се меша, вели грчкиот министер за надворешни работи, Никос...

Шест часа преговори околу разликите за името, во петок нов обид...

Заврши средбата на министерите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со личниот пратеник на генералниот секретар на...

Нова рунда преговори за разликите околу името

Нова рунда преговори за името меѓу македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со посредникот Метју Нимиц, ќе...

Коѕијас: За решение потребен е прагматизам и реализам од другата страна

Решенија се решенијата со компромис, другата страна да има прагматизам и реализам за да најде решение, вели грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас...

Коѕијас: САД многу се интересираат за решение околу спорот со името

Американската администрација не врши притисок, туку се интересира за решение кон кое водат преговорите за името и кои се потешките точки, вели шефот на...

Коѕијас: За нас е прифатлив еден од предлозите на Нимиц

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници...