Ознака: коѕијас

Коѕијас: Голем проблем е и името на црквата на соседната земја

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече...

Коѕијас: Договорот меѓу Атина и Скопје не е резултат на надворешен...

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас негираше дека договорот за името меѓу Атина и Скопје е резултат на надворешен притисок, говорејќи пред...

Коѕијас: Меѓудржавните договори се резултат на компромис

Меѓудржавните договори се резултат на компромис, склучивме договор со придобивки и за двете земји, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во говорот на...

Независни Грци до Коѕијас: Ние сме против употребата на терминот Македонија...

За интервјуто на Коѕијас во германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, реагира портпаролот на Независни Грци и објаснува дека ставот на владата официјално го изразува...

Коѕијас: Договорот без проблеми ќе помине во грчкиот парламент

Убеденост дека Договорот од Преспа без проблеми ќе добие зелено светло од пратениците во грчкиот парламент, па дури и од некои од Независни Грци,...

Коѕијас: Говорот на омраза во подем

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју за грчкото радио Њуз 247 изјави дека досега примил неколку закани со пратки во...

Коѕијас: Мнозинството пратеници во грчкиот Парламент ќе го ратификуваат Договорот

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, денеска изрази уверување дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент од мнозинството пратеници, јави дописничката...

Коѕијас: Имам добиено 800 писма со закани, куршуми и кутии со...

Ми имаат испратено куршуми и кутии полни со крв и почва полеана со крв и закани кон мене и моето семејство, откри министерот за...

Коѕијас: Постои опција за старт на преговори до следното лето

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, порача дека дискусиите во ЕУ се водат помеѓу земјите кои сакаат старт на преговори со Македонија до...

Грција и Албанија пред договор за морската граница

Шефовите на албанската и на грчката дипломатија, Дитмир Бушати и Никос Коѕијас се пред усогласување на конечниот текст на договорот за...