14 C
Skopje
15.11.2018 - 18:32

Ознака: коѕијас

Тајните фондови на Коѕијас и пеколниот план на Атина

Повеќе сум склон да верувам дека целиот овој политички земјотрес во Грција е добро изрежиран и испланиран за да се влијае врз Македонија, колку...

Коѕијас: Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Договорот...

Се надевам дека ќе биде сѐ во ред со Договорот од Преспа, бидејќи во спротивно oние кои веруваат во лесни решенија ќе видат колку...

Ципрас: Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од...

Наместо да се однесува популистички, Нова демократија да каже каде ги трошеше средствата од тајните фондови додека беше на власт, одговари денеска Кабинетот...

Димитров: Со Коѕијас направивме нешто што 27 години се сметаше за...

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност...

Коѕијас поднесе оставка, Ципрас му ја прифати

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, јави грчката државна телевизија ЕРТ. Ципрас топло му се заблагодарил за...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка по кавгата со Каменос

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија...

Кавга меѓу Каменос и Коѕијас за време на седница на грчката...

Несогласувањата меѓу министрите за одбрана и за надворешни работи на Грција, Панос Каменос и Никос Коѕијас, за време на денешната владина седница се претвориле во расправија,...

Коѕијас: Референдумот не е услов за имплементација на Договорот од Преспа

Референдумот не е ниту услов, ниту правно барање за имплементација на Договорот од Преспа, туку е избор на Скопје, рече шефот на грчката дипломатија,...

Коѕијас: Голем проблем е и името на црквата на соседната земја

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече...

Коѕијас: Договорот меѓу Атина и Скопје не е резултат на надворешен...

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас негираше дека договорот за името меѓу Атина и Скопје е резултат на надворешен притисок, говорејќи пред...