Ознака: кошарка

Од Балканот на СП ќе играат еден дебитант и три вицешампиони

Црна Гора првпат ќе игра на СП во кошаркарка, а годинава во Кина ќе настапат и трите селекции што на претходните три мундијали го...

Македонија се доближи на две победи до ЕП 2021

По два претквалификациски циклуса, во кои беа освоени првите места, Македонија од есен ќе игра во квалификациите за ЕП 2021, во кои може и...

Македонија загуби од Романија, но се пласираше во квалификациите за ЕП...

Македонската машка кошаркарска репрезентација се пласираше во квалификациите за Европското првенство (ЕП) во 2021 година, откако попладнево во Плоешти и покрај поразот од 53-65...

Голден Стејт не се сигурни дали Дурент ќе остане

Анонимен претставник на шампионот во НБА, Голден Стејт изјави за „Атлантик“ дека никој во клубот не знае дали Кевин Дурент ќе остане во тимот...

Давитков: Без разлика кој ќе игра, одиме на победа

Македонија има искусни играчи, кои добро си ги знаат своето место и задача на теренот, вели Давитков пред дуелот со Романија в четврток, за...

Тимот на Леброн подобар од тимот на Јанис на НБА-олстар натпреварот

Минатата ноќ во „Спектрум“ центарот во Шаролт заврши 68-то издание на НБА-олстар спектаклот, во кој тимот на Леброн Џејмс успеа да го врати дефицитот...

Мечеви со силни емоции и неизбришливи сеќавања

Се најавува дека летово од активното играње кошарка ќе се збогува прославениот македонски кошаркар Перо Антиќ. Останува тоа да го стори онака како што...

Европскиот НБА-меч се сели од Лондон во Париз?

Комесарот на кошаркарската НБА-лига, Адам Силвер, изјави дека мечот од НБА-лигата, кој девет години се одржува во Лондон (во јануари Вашингтон го победи Њујорк...

Мајами без Дерик Џонс во следните шест недели

Кошаркарот на Мајами хит, Дерик Џонс ќе паузира повеќе од еден месец поради повреда на коленото. Според официјалната веб-страница на клубот, неговата повреда на натпревар...

Несреќен пораз на КК Куманово на гостувањето во Гостивар

Во рамките на 13-то коло од домашното првенство во првата кошаркарска лига вечерва на гостувањето во Гостивар кошаркарите на Куманово загубија од екипата на...