Ознака: кошарка

Прво злато за САД, политички игри во Чиле

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (2) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Сѐ започна во Аргентина во 1950 година

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (1) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Македонија без Хендрикс во квалификациите за ЕП 2021?

Според кошаркарскиот сајт „Спортандо“, Ричард потпишал за јапонскиот клуб Осака Евеса Македонската сениорска кошаркарска репрезентација, најверојатно, ќе остане без крилниот центар (2,03 м), натурализираниот Американец...

Русите пресилни за македонските кошаркарски надежи

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација (до 16 години), не успеа да се пласира во четврт-финалето на Европското првенство (ЕП) во Удине, Италија, откако убедливо беше...

Кадетите ја совладаа Летонија, во четврт-финалето ги чека Русија

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација (до 16 години), денеска (16.30 часот), ќе игра против соодветната селекција на Русија во четврт-финалето на Европското првенство (ЕП), кое...

Американскиот тим во Кина нема да биде Гуливер меѓу Лилипутанците

Ентони Дејвис, Леброн Џејмс, Стефон Кари, Каваи Ленард и Џејмс Харден, се меѓу кошаркарските суперѕвезди кои нема да играат на претстојното Светско првенство (СП)...

САД и без најдобрите играчи се први фаворити на кошаркарското СП

Репрезентацијата на САД и покрај бројните откажувања на најголемите НБА-ѕвезди, и понатаму е главен фаворит за освојување на Светското првенство (СП) во кошарка во...

Јакимовски во идеалната петорка на ЕП за играчи до 18 години

Македонската кошаркарска репрезентација за играчи до 18 години не успеа да се пласира во А-дивизијата на Европското првенство. Нашите млади кошаркари на првенството во...

Македонските јуниори подобри и од Словачка на Европското првенство

Машката македонската кошаркарска селекција за играчи до 18 години и во четвртиот натпревар на Европското првенство Б-дивизија во Романија забележа победа. Нашите кошаркари со...

Нови откажувања од САД за настап на Светското првенство

Дамјан Лилард и Демар Дероузен се најновите кошаркари што се повлекле од тренинг-кампот на репрезентацијата на САД пред Светското првенство во септември во Кина,...