Ознака: кошарка

Животот во „меурот“ не е по вкус на сите НБА-ѕвезди

Дел од кошаркарските ѕвезди не беа импресионирани од понудената храна или од собите во спортскиот комплекс во Орландо, каде што моментно се собрани 22...

Махомс ќе заработи богатство, но не смее да игра кошарка, бејзбол…

Не ми се дозволени речиси сите физички активности што обично би можеле да се прават. Тоа значи дека засега ќе се занимавам само со...

Димитријевиќ има можност да игра во Еврокупот

Познати се сите 24 екипи што ќе настапат идната сезона во кошаркарскиот Еврокуп. Меѓу нив е и шпански клуб Хувентуд, чии бои ги брани...

Тодоров: Нѐ очекува период со големи непознаници

КОШАРКА Очигледно дека на сите им недостига играње во затворен простор. Не знаеме кога ќе се отворат салите, кога ќе биде дозволена контакт-играта, кои мерки...

НБА одреди како ќе се одредува пласманот пред плејофот

КОШАРКА Кошаркарската НБА-лига им соопшти на екипите дека пласманот на тимовите што ќе се пласираат во плејофот ќе се одредува според процентот на победи и...

Хувентуд на Димитријевиќ во јуни треба да игра во доигрувањето за...

Хувентуд на Димитријевиќ во јуни треба да игра во доигрувањето за титулата Тимот на македонскиот репрезентативец Димитријевиќ треба да настапи во групата А во шпанската...

Прекин на првенствата во ракомет, кошарка и во одбојка

На меѓународната сцена во таеквондото се откажани неколку силни натпревари, се чека одлука за олимписките квалификациски турнири, како и во каратето и во борењето,...

Кошаркарите останаа 29-ти во Европа и 53-ти во светот

Македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација со вкупно 187,6 поени, остана на 29-то место во Европа, односно на 53-то место во светот, според најновата ранг-листа...

Напредокот е евидентен, но сепак недоволен за победа

Ние сме репрезентација на која системот ѝ се базира на шутеви за три поени. Потребни ни беа само три тројки за да имаме подобар...

Имаме ли сили за победнички кош

Секој оптимизам е добредојден кога е во насока на креирање на оние следни чекори и остварување на планираното како во подготовките, така и на...