-1.8 C
Skopje
18.1.2020 - 3:06

Ознака: кошаркар

Димитријевиќ е најдобар кошаркар за 2019 година

Ви благодарам за наградата. Многу ми значи да го добијам ова признание од мојата држава за она за кое живеам - кошарката. Ѝ благодарам...

Дончиќ, како Бирд, Џонсон и Кид, понекогаш се досадува и треба...

Не е вообичаено тренер како Рик Карлајл да го стави Лука Дончиќ во иста реченица со Лери Бирд, Меџик Џонсон и со Џејсон Кид,...

Дончиќ ги поместува сопствените граници во НБА

Словенецот постави нов личен рекорд во својата кариера и со тоа стана втор човек кому му успеало да оствари трипл-дабл со 40 коша пред...

Кошарката пак се израмни со ватерполото и со хокејот

Во кошаркарската Евролига (не и во натпреварите на ФИБА) одново ќе има потфрлање топка пред почетокот на секој период од играта, како што во...

Десетмина од НБА годинава ќе заработат 540 милиони долари?

Според „Форбс“, Џејмс сезонава ќе заработи најмногу, 88,7 милиони долари, а Џејмс, Кари и Дурант заработуваат повеќе пари од зделки надвор од теренот, отколку...

Кошаркар на КК Гостивар меѓу загинатите во несреќата кај Карпалак

Поради трагичната несреќа кошаркарскиот клуб Гостивар ги одложи натпреварите во сите категории.   Управата на клубот преку соопштение изрази жалење за загубените животи и соочуство со...

Кукоч уште е во потрага по своите милиони

Кошаркарската легенда во 2004-та потпишалa согласност за изградба на хотел во Сент Мориц, кој никогаш не бил изграден, пренесуваат хрватски медиуми за спорот што...

Роландо Кутиров – наместо кошаркар, шаховски велемајстор

Кутиров, порано Реџепагиќ, двапати ја освојуваше титулата првак на Македонија. Учесник е на три олимпијади и на едно европско првенство. Лечиќ виновен што не...

Јокиќ третпат се израмни со Чембрлен

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ се запиша во историјата на НБА-лигата, откако по 51 година стана првиот кошаркар кому му успеало да постигне т.н. трипл-дабл...

Полицијата ја објави видеоснимката, Ханикат пукал во полицијата (видео)

Полицијата во Лос Анџелес објави видео од инцидентот во кој беше убиен поранешниот кошаркар на Химки - Тајлер Ханикат. На почетокот на јули, Ханикат беше...