Ознака: Кочани

Негативен и вториот тест за коронавирус на пациентот од Кочани

Министерството за здравство информира дека вториот, повторен тест на лицето од Кочани, чиј брис пристигна преку Центарот за јавно здравје – Штип е негативен...

Се уредуваат новите детски игралишта

На четирите детски игралишта што се градат во Кочани и во Грдовци се изведуваат работите за поставување јавно осветлување. Во најнапредна фаза се активностите на...

Се реконструира шеталиштето во Трговскиот центар

КОЧАНИ Напредуваат активностите за реконструкцијата на плочникот во Трговскиот центар. Градежните работници на изведувачот „Исток мермер“ едновремено поплочуваат на четири страни од површината опфатена со...

Човек се самозапали во Кочани

Денеска околу пладне во трговскиот центар на Кочани маж на 40-годишна возраст се обиде да се самоубие. Тој се полеал со бензин, извадил запалка...

Каналите за наводнување и одводнување се подготвени подготвени за сеидба на...

Денеска во Кочани, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, одржаа работен состанок со земјоделци...

Во Кочани лани се родиле 30 бебиња повеќе во однос на...

На акушерското одделение при Општата болница во Кочани во текот на 2019 година се родиле 30 бебиња повеќе во споредба со претходните години. Од болницата...

Неделата е неработна ако дозволат газдите

Неодамна стотина текстилни работници од Штип, Кочани, Пробиштип и од Делчево преку протести упатија порака до Владата и до државните институции да донесат закони...

Забрана за работа на компанија што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инпекторатот на 8 ноември донел решение...

Жителите на Кочани излегоа на протест против загадувањето

Жителите на Кочани и на околните населени места денеска излегоа на мирен протест поради загаденоста на воздухот и деградирањето на животната средина. На протестот во...

Балканска поетска средба

Во Кочани се одржа Балканска поетска средба во организација на градската библиотека „Искра“ од Кочани, на која настапија поетите: Киро Герасимов, Славица Цветкова, Аника...