-0.3 C
Skopje
6.12.2019 - 10:43

Ознака: Кочани

Неделата е неработна ако дозволат газдите

Неодамна стотина текстилни работници од Штип, Кочани, Пробиштип и од Делчево преку протести упатија порака до Владата и до државните институции да донесат закони...

Забрана за работа на компанија што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инпекторатот на 8 ноември донел решение...

Жителите на Кочани излегоа на протест против загадувањето

Жителите на Кочани и на околните населени места денеска излегоа на мирен протест поради загаденоста на воздухот и деградирањето на животната средина. На протестот во...

Балканска поетска средба

Во Кочани се одржа Балканска поетска средба во организација на градската библиотека „Искра“ од Кочани, на која настапија поетите: Киро Герасимов, Славица Цветкова, Аника...

Во Кочани убиен 55-годишен маж

Педесет и петгодишен маж е пронајден мртов со убодна рана во градите во неговиот дом во Кочани. Утрово, во 5.20 часот, Д. С. (30) од...

Превртен автобус кај Кочани, две лица задржани во болница

Автобус на компанијата „Авто атом“ се преврте попладнево околу 15 часот на влезот на Кочани во близина на хотелот „Национал“ и заврши во отворот...

Лице со пиштол предизвика инцидент во казино во Кочани

Триесет и седумгодишник предизвикал инцидент во казино во Кочани во раните утрински часови. Тој најпрво физички се пресметал со две лица. Потоа, преку телефон...

Заев на пуштањето во употреба на пречистителната станица во Кочани

Претседателот на Владата Зоран Заев присуствуваше на пригодната свеченост по повод пуштањето во употреба на пречистителната станица за отпадни води во Кочани. На настанот присуствуваа...

Учениците од „Јосип Броз Тито“ ќе ја одиграат „Кула Вавилонска“ во...

Драмската секција на средното училиште „Јосип Броз Тито” утре ќе ја одигра претставата „Кула Вавилонска“ на драмскиот аматерски фестивал во Кочани. Претставата е според...

„Урбани пејзажи“- изложба на Нада Ѕмбова Донева во Кочани

Центарот за култура „Бели мугри“ со изложба под наслов „Урбани пејзажи“ на кочанската јавност ѝ ја претстави уметницата Нада Ѕмбова Донева, професорка по биологија...