16.1 C
Skopje
26.4.2019 - 0:15

Ознака: кофи анан

Кофи Анан ќе биде погребан во Гана

Поранешниот генерален секретар на ОН, Кофи Анан, кој почина на 18 август на 80-годишна возраст, денеска ќе биде погребан во неговата родна земја Гана. По...

Човек за сите дипломатски сезони

Патувањето на Анан заврши. Но наследството на овој лидер на лидерите ќе живее преку влијанието што неговото дело и натаму го има врз животите...

Постигнувањата на Кофи Анан

Кофи Анан заслужува да биде запаметен како речиси примерен генерален секретар на ООН. На големите главни раководители им е потребна водечка визија за да...

Премиерот Заев упати телеграма по повод смртта на Кофи Анан

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев упати телеграма со сочувство за загубата на поранешниот генерален секретар на Обединетите Нации (ОН), Кофи Анан,...

Светските лидери со реакции за смртта на Кофи Анан

Светските лидери и истакнати јавни личности изразија жалење поради смртта на поранешниот генерален секретар на ОН, Кофи Анан, кој денеска почина на 80 години. Рускиот...

Почина Кофи Анан, поранешен Генерален секретар на ОН

Почина Кофи Анан, поранешен Генерален секретар на Обединетите нации(ОН) и добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска фондацијата што го носи неговото име. Анан,...