Ознака: „Котур“

„Даста“ се претставува со шест кратки филмови во „Котур“

Вечерва, со почеток од 20.30 часот, во кафулето „Котур“, ќе се одржи филмска вечер, во организација на центарот „Данаил Станојески“ (академијата за филм „Даста“)....

Две проекции на „Тајните архиви на Скопје“ во „Котур“

Видеоколажот „Тајните архиви на Скопје“, кој беше прикажуван во Кинотека и „Кино култура“, ќе има уште две проекции кои се закажани на 13 и...

Средба со „Проект Жлуст“ во „Котур“ по пауза од 10 години

Во „Котур“, в среда, 27 ноември, со почеток во 21 часот, по пауза од 10 години, концерт ќе одржи една од најдобрите акустични македонски...

Започна акцијата „Донирај книга за патувачката библиотека на МакеДокс“

Од 25 до 29 јуни ќе се одвива акцијата „Донирај книга за патувачката библиотека на МакеДокс“. Книгите ќе може да се донираат во мултимедијалниот...

Биолошката разновидност во урбаните средини прикажана на фотоизложбата „Урбани безрбетници“

  Во организација на Истражувачкото друштво на студенти биолози-ИДСБ и во соработка со Институтот за комуникациски студии, со почеток во 19 часот, синоќа во  мултимедијалниот...

Скопски филмски фестивал од 17 до 25 април

Со премиерата на првиот долгометражен игран филм на режисерката Марија Џиџева – „Втора шанса“, в среда во кино „Милениум“ ќе биде отворен 22 Скопски...

Филмовите на Манчевски во „Котур“

Од денеска до 14 март во кафулето „Котур“ ќе се одржи „Филмска азбука - Милчо Манчевски“ - недела посветена на творештвото на македонскиот режисер...

Филмовите на Изи во кафулето „Котур“

Вечерва, од 20 часот, во кафулето „Котур“ ќе може да се погледне избор на кратките филмови од еден од најплодните македонски современи режисери Игор...

Вечер на македонски анимирани филмови во „Котур“

Вечерва, со почеток во 21 часот, во просториите на кафулето „Котур“ ќе се одржи вечер на македонски анимирани филмови од режисерите: Крсте Господиновски, Владимир...