Ознака: Коста Хаџи – Антоновски

Отворено 40-то издание на „Малиот битолски Монмартр“

Синоќа во Старата битолска чаршија пред просториите на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“, со многу емоции и познатиот детски џагор, и за...

Комеморација за Коста Хаџи Антоновски во Битола

Во Пациото на Заводот и Музеј Битола денеска се одржа комморација за неодамна починатиот ликовен педагот и основач на детското ликовно студио „Кирил и...

Предлог улица во Битола да го носи името на Коста Хаџи...

Советниците на ЛДП Битола деновиве до Советот на Битола ќе поднесат предлог улицата во Старата битолска чаршија, која води до Детското ликовно студио „Св....

Почина Коста Хаџи-Антоновски, творецот на „Малиот битолски Монмартр“

Според информација од семејството, утринава, на 84-годишна возраст во Клиничката болница во Битола, почина Коста Хаџи-Антоновски, идејниот творец на „Малиот битолски Монмартр“. Хаџи-Антоновски веќе подолго...

„Малиот битолски Монмартр“ со големи финансиски проблеми

Наместо со солзи радосници, како што вообичаено идејниот творец на Детското ликовно студио Коста Хаџи - Антоновски ги пречекуваше младите ликовни уметници од цел...