Ознака: Косовска Митровица

Почнува судски процес за убиството на Ивановиќ

Пред Специјалниот суд во Приштина денеска треба да се одржи подготвителна расправа за обвинетите за вмешаност во убиството на лидерот на граѓанската иницијатива СДП,...

Косовските Срби поделени, но повикуваат на единство

Поделеноста меѓу политичарите на српското малцинство на Косово се манифестираше и преку користењето на ликот и делото на еден од најистакнатите политички лидери на...

Српските трговци почнаа со работа

Продавниците на северот на Косово, кои се во сопственост на Срби, повторно се отворени по дводневниот прекин на работата поради воведувањето на високите царини...

Ситуацијата на Косово мирна, за попладне е најавен протест

Ситуацијата во Косовска Митровица, по акцијата на РОСУ, утринава е мирна, јавува „Танјуг“. Еден ден по упадот на специјалците на северот на Косово, на главниот...

Тачи: Обединувањето на Митровица е незапирлив процес

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека процесот за обединување на Косовска Митровица е незапирлив. Тачи, кој се наоѓа во Давос на Светскиот економски форум,...

Нови тензии на Косово (видео)

Припадници на косовските специјални единици РОСУ упаднаа рано изутринава во северниот дел на Косовска Митровица и упасиле четири лица. Градоначалникот на Косовска Митровица, Горан Ракиќ...

Засилена пазарна контрола за српските производи

Оваа акција дојде по најавата од министерот за трговија, Ендрит Шаља, за забрана на сите производи од земјите, кои кон Косово не се однесуваат...

Косовска Митровица на нозе, Србите се надеваат на посета на српскиот...

Ден пред доаѓањето на претседателот на Србија Алексанадар Вучиќ на Косово, а по заканите од Приштина, што ја доведоа во прашање самата посета, Косовска...

Белград и Приштина не соработуваат околу убиството на Ивановиќ

Убиството на српскиот политичар во Косовска Митровица, Оливер Ивановиќ, сѐ уште не е расветлено иако поминаа пет месеци кога врз него беше извршен атентат...

Премиера на драма на Трајче Кацаров во Косовска Митровица

На големата сцена на народниот театар „Добрица Милутиновиќ“ во Сремска Митровица, Србија, во вторник, 17 април, со почеток, во 20 часот, ќе се одржи...