16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 15:25

Ознака: косовска влада

Заев: Првата заедничка седница со косовската влада е потврда на одличните...

Премиерот Зоран Заев ја отвори заедничката седница на владите на Република Македонија и на Република Косово со уште едно добредојде до премиерот Албин Курти,...

Утврдени договорите кои ќе бидат потпишани на заедничка седница со косовската...

Владата денеска ги утврди и пакетот договори и меморандуми за соработка со Република Косово, кои што се предвидени да бидат потпишани на заедничката седница...

Вучиќ: Се откажав од големите иницијативи за решавање на косовското прашање

Србија Српскиот претседател Александар Вучиќ очекува со укинувањето на мерките на новата косовска влада да се отвори простор за дијалог по изборите во Србија закажани...

Партиите на Курти и Мустафа заедно ќе ја формираат новата косовска...

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, по денешната средба со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа и кандидатката за премиерка од таа...

Изработка на нов нацрт за српските општини

Работна група на косовската влада почнала со изработка на нов нацрт за формирање заедница на општините со српско мнозинство и очекува тој да биде...

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во...

Најголемата српска партија во Косово, Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан,...