12 C
Skopje
25.9.2018 - 5:41

Ознака: Косово

Вучиќ: За Косово преговараме со САД

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека за косовското прашање ним не им се противници Албанците, туку оние што ја создаваа таа држава и кои...

Тачи ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја повика Европската унија(ЕУ) да и даде појасна перспектива на Приштина и да ја третира рамноправно со останатите земји на...

ЕК: Реформите и дијалогот со Белград клучни за евроинтеграција на Косово

Косово на својот европски пат треба да го забрза процесот на спроведување на неопходните реформи, да покаже посилен ангажман во дијалогот со Белград и...

Вук Јеремиќ: Вучиќ им го вети Косово на Американците

Поранешнот српски министер за надворешни работи и актуелен лидер на опозициската Народна партија (НС), Вук Јеремиќ, тврди дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ „им...

Македонија и Косово ќе соработуваат во решавањето на еколошките предизвици

Проблемите со воздухот, водите и биодиверзитетот беа главните теми за кои денеска во Скопје разговараа министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки...

Вучиќ: Не ни се противници Албанците туку тие што ни го...

Нам не ни се противници во косовското прашање Албанците, туку оние кои ја создаваа таа држава и кои ни ја одземаат таа територија, изјави...

Харадинај: Америка ја води косовската надворешна политика

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. – Ние сме дел од Европа...

Харадинај: Косовската надворешна политика ја води Америка

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. – Ние сме дел од Европа...

Аналитичар: Апсењето на Марко Ѓуриќ е договорено меѓу Вучиќ и Тачи

Политичкиот аналитичар од Приштина Бељуљ Бечај денеска оцени дека акцијата на полицијата во Косовска Митровица во која беше уапсен директорот на Канцеларијата на Владата...

Бејтуш Гаши нов министер за внатрешни работи на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај за нов министер за внатрешни работи на Косово го именува досегашниот заменик министер на безбедносните сили, Бејтуш Гаши. Според Харадинај, со...