17 C
Skopje
19.9.2018 - 4:17

Ознака: Косово

Хашим Тачи: Гласајте „за“ на референдумот, тоа би било добро за...

Постигнатиот договор со Грција за името, е најправична одлука, затоа што иднината и на Косово и на Македонија и на целиот реигон е ЕУ...

„Историскиот“ говор на Вучиќ без решение за Косово

Последната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ на северниот дел на  предизвика различни реакции во политичката јавност во Србија и Косово. Приврзаниците на актуелната...

Мустафа против менување на границите на Косово

Поранешниот косовски премиер и лидер на водечката опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа денеска ги повика лидерите на општините Прешево, Медвеѓа...

Џонсон: Германија подвлече црвени линии за Косово, но не и САД

Мислам дека Германија има подвлечено црвени линии во поглед на тоа колку далеку ќе се оди во решавањето на косовското прашање, додека САД тоа...

Лимај подготвен водењето на преговорите со Србија да и го препушти...

Косовскиот вицепремиер Фатмир Лимај, кого премиерот Рамуш Харадинај го именуваше за предводник на владиниот тим за преговори со Србија, изјави дека е подготвен водењето...

Лига на нации: Историска победа на Косово

Репрезентацијата на Косово синоќа во Приштина ја забележа првата победа на еден официјален натпревар во организација на УЕФА. Косово ги победи Фарски Острови со...

Александар Чепурин: Косово да се врати на Србија

Амбасадорот на Русија во Србија Александар Чепурин, изјави дека Косово е српска земја, лулка на Србија и нејзиното свето место и дека треба да...

Џонсон: САД не сакаат да наметнуваат решение за Косово

Американскиот сенатор Рон Џонсон по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференцијата во Белград порача дека САД на Србија и посакуваат  стабилност и...

Претставници на Албанците од три српски општини побараа обединување со Косово

Претставници на етничките Албанци кои живеат во јужните српски општини Прешево, Бујановац и Медвеѓа денеска упатија повик за обединување со Косово. Градоначалникот на општина Прешево...