15 C
Skopje
14.11.2018 - 15:29

Ознака: Косово

Српската Влада ќе додели сеопфатен пакет помош за Србите на Косово

На денешната седница на српската Влада со претставници на Србите од Косово, на која ќе присуствува српскиот претседател Александар Вучиќ, ќе биде доделен сеопфатен...

Харадинај убеден дека ЕУ ќе ги укине визите за Косово пред...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повтори дека е сигурен дека во Европската унија нема земји кои се против укинувањето на визниот режим за косовските...

Вучиќ: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е прекинат поради неформирањето на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со шефот на Делегацијата на ЕП на парламентарниот одбор за стабилизација и асоцијација на ЕУ-Србија Едуард Кукан, меѓу...

Дел од земјите членки на ЕУ се против визна либерализација за...

Косово добива силни удари од голем број држави од Европската унија (ЕУ) во последната фаза од процесот на визната либерализација, пишува во денешното издание...

Вучиќ и Тачи на 11 ноември можеби ќе бидат најблиску до...

Преговорите меѓу Белград и Приштина можно е конечно да се приближат до решение на 11 ноември во Париз, каде Александар Вучиќ и Хашим Тачи...

Блумберг: Вучиќ решен да ги помири етничките и територијалните разлики во...

Српскиот претседател Александар Вучиќ е решен да остане запишан во историјата како човек кој ги помири етничките и територијалните разлики во регионот кој е...

Хоти: Харадинај никој за ништо не го прашува, Тачи владее со...

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека премиерот Рамуш Харадинај нема никакво влијание врз донесувањето на важни...

Гаши: Тачи се согласи да нема преговори со Србија за границата

Косовскиот вицепремиер Дардан Гаши изјави вечерва дека Владата и претседaтелот на Косово Хашим Тачи се договориле на преговорите во Брисел за изнаоѓање конечно решение...

Србија и Косово во дипломатска војна околу Интерпол

Србија остро реагира на кандидатурата на Косово во Интерпол која треба да се спроведе во ноември на претстојната седница на Генералното собрание на меѓународната...

Хоџа: Гласањето за визна либерализација за Косово можно е да се...

Министерката за евроинтеграции на Косово Дурата Хоџа изјави дека доколку не се обезбеди потребното мнозинство гласови „за“ визна либерализација за Косово во Советот на...