20.8 C
Skopje
22.8.2019 - 9:29

Ознака: Косово

Дачиќ: Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, најави дека следната недела ќе го соопшти името на 15-та држава која ја повлекла одлуката за признавање на...

Харадинај: Дијалогот со Белград треба да продолжи без условувања

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, вели дека се согласува дека е потребно нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, но смета дека за...

Последниот збор за Морина го има Министерството за правда

Македонскиот врховен суд го потврди решението на Основниот кривичен суд - Скопје со кое е одлучено дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција...

По излегувањето од притвор, Морина се врати во Косово

Поранешниот член на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Томор Морина, по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово. Косовските медиуми објавиле видео и информација...

Србија и Косово да ги надминат разликите и да ги продолжат...

Косово и Србија мора да ги надминат своите разлики за да можат да продолжат со разговорите за членство со ЕУ. Разговорите меѓу двете земји беа...

Врховен одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во...

Каде води олеснувањето за добивање албански државјанства

Парламентот на Р Албанија е пред усвојување нов закон, што овозможува сите Албанци родени во други земји, а кои може да го докажат своето...

Европа има нова агенда за Западен Балкан

Пораката на Европската Унија за Западен Балкан е јасна, земјите треба да покажат и ниво на политичко управување пред да започне процесот за влез...

Брзањето на САД со косовскиот проблем постави нови услови за спротиставените...

САД зацртаа нов рок за решавање на косовскиот проблем, а администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се обидува да дојде до солуција до јуни...

Руски експерт за Балканот: Западот сака нови политичари на Косово

КОСОВО Водечките косовски лидери, кои произлегоа од ОВК, мораат да заминат и тоа е единствената причина поради која се отвора нов процес пред Судот во...