7 C
Skopje
22.2.2019 - 22:01

Ознака: Косово

Косовскиот државен тим ја утврди платформата за преговорите со Србија

Косовскиот тим за преговори со Србија денеска ја заврши работата околу усогласување на платформата за дијалогот, која утре треба да се изгласа од самиот...

Харадинај: Официјална Тирана да го почитува ставот за Косово од 17...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, гостувајќи во емисијата „Темпора“ на тиранската телевизија Ора њуз, побара од официјална Тирана да го задржи својот ставот за Косово...

Инаетот на Косовците го загрозува пријателството со САД

Одбивањето на косовските власти за укинување на царинските такси за производите од Србија и од БиХ, го загрозува пријателството со САД, пренесува косовскиот интернет-портал...

Рамадани: Косово ќе биде 31-та членка на НАТО

Косовскиот заменик-министер за одбрана, Бурим Рамадани е убеден дека Република Косово ќе биде 31-та членка на НАТО, јави дописникот на МИА од Приштина. Рамадани во...

Политичката криза го турка Косово кон непосакувана разврска?

Косово се наоѓа заплеткано во незапаметена политичка криза, откако можната разврска од дијалогот со Србија предизвика дополнителна поделба во тамошните политички кругови, пренесува порталот...

Специјалитети со прилог на геополитика во ресторанот инспириран од Косово

Политиката го одредува менито на беградскиот ресторан „Корчагин“, кој служи само јадења карактеристични за земјите што не ја признаваат независноста на Косово, пренесува „Франс...

Тачи добил поддршка од САД за постигнување конечен договор со Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи, кој престојува во Вашингтон за Молитвениот појадок во организација на американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти дека се сретнал со...

Рот: Промена на границата на Косово ќе го дестабилизира регионот

Германскиот министер за Европа, Михаел Рот повтори дека Германија е против решавање на спорот помеѓу Србија и Косово со менување на границата. Според него, тоа...

Тачи: Протоколот за Македонија во НАТО носи мир, стабилност и безбедност...

Претседателот на Косово Хашим Тачи го поздрави вчерашното потпишување на Протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, оценувајќи го како „победа на западните вредности...

Лекај: Владата може да падне, но таксата кон Србија нема да...

Министерот за инфраструктура на Косово, Паљ Лекај порача дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и од Босна и Херцеговина нема да...