10 C
Skopje
21.11.2018 - 11:33

Ознака: Косово

Македонија ќе се соочи со Косово во полуфиналето на Лигата на...

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе го пречека Косово во полуфиналниот меч од фајналфорот на Лигата на нациите, во март 2020 година. Грузија ќе игра против...

САД: Со непримањето на Косово во Интерпол губиме сите

Амбасадата на САД во Приштина, по денешното гласање на Генералното собрание на Интерпол против зачленувањето на Косово во организацијата смета дека таквиот исход е...

Косово извиси за Интерпол

Косово не успеа да обезбеди доволен број гласови за прием во Меѓународната полициска организација, ниту во вториот круг на гласање на денешното заседание на...

Давитков не најавува промени за мечот со Косово

Македонија ќе настапи во стандардниот состав. Наскоро, најверојатно до утре, ќе го соопштам составот на репрезентацијата, вели Давитков, македонскиот кошаркарски селектор И во продолжението од...

Дармановиќ: Црна Гора ќе гласа за прием на Косово во Интерпол

Односите со Србија се „најдобри и најстабилни од независноста на Црна Гора, а соработката е интензивна“, изјави шефот на црногорскатра дипломатијата Срѓан Дармановиќ за...

РФИ: Макрон би можел да ја поддржи идејата за поделба на...

Меѓународното француско радио РФИ наведува дека се претпоставува дека францускиот претседател Емануел Макрон би можел да ја поддржи идејата за „корекција на границите“, што...

Косово очекува да биде примено во Интерпол

Министерот за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли објави денеска дека е утврдена агендата на Самитот на Интерпол кој започна денеска во Дубаи и...

Мета: Договор меѓу Белград и Приштина би ја зајакнал регионалната стабилност

Албанскиот претседател Илир Мета се надева дека Белград и Приштина ќе постигнат договор на „добар и одржлив начин“, кој би придионел за зајакнување на...

Турската амбасадорка во Косово повредена во сообраќајка во која загинаа три...

Сообраќајна несреќа со смртни последици, во која учествуваше и службеното возило на Амбасадата на Турција во Косово, во кое била и амбасадорката Кивилчим Килич,...

Харадинај: Косово има интерес да биде признаено од Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Косово има интерес да биде признаено од Србија, но нема да дозволи да се задира во она...