13.3 C
Skopje
20.3.2019 - 13:01

Ознака: Косово

Во Косово невработени 31,4 отсто од работоспособното население

Според податоците на косовската Агенција за статистика, во Косово во моментов има 159.684 невработени, што претставува 31,4 отсто од работоспособното население, јави дописникот на...

Харадинај: Србија сама нека си ги решава своите проблеми, ние си...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги отфрли денеска како апсурдни тврдењата на официјален Белград дека тој или некој друг од државниот врв на Косово стои...

Коснет: Косовските институции не си ја вршат работата, граѓаните заслужуваат некорумпирани...

Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет денеска изрази разочарување поради недоволните залагања на косовските државни институциите за искоренување на корупцијата, јави дописникот на...

Тачи ја слави победата од Рамбује

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека финализацијата на Мировната конференција во Рамбује во Франција, на денешен ден пред 20 години, беше првата дипломатска победа...

Хоџа: Одлуката за визна либерализација за Косово, по изборите за Парламентот...

Министерката за евроинтеграции на Косово, Дурата Хоџа изјави дека од средбите што ги имала во повеќе земји на Европската унија сфатила дека укинувањето на...

Кај жител од Косово пронајдени 15 килограми марихуана

Во реонот на Полициската станица за граничен надзор „Блаце“, вчера околу 20:00 часот кај местото „Терминал“, полициски службеници го лишиле од слобода Ф. Д. (33)...

Вучиќ ги отфрли обвинувањата за негова вмешаност во убиството на Ивановиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека истрагата на Србија за убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП на Косово, Оливер Ивановиќ, била многу...

Тачи: На секоја закана од Србија ќе одговориме со војска и...

Косовскиот претседател Косово Хашим Тачи изјави дека Косово ќе одговори директно на секоја закана што може да дојде од Србија, јави дописникот на МИА...

Еден вид вијагра повлечен од косовските аптеки

Косовската Агенција за медицински производи и опрема (АКППМ) денеска соопшти дека по извршените лабораториски тестирања, од пазарот повлекла еден вид на препаратот вијагра, јави...

Коснет: Косово е заглавено поради корупцијата и кршењето на човековите права

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово Филип Коснет изјави дека земјата е „заглавена од корупцијата, нападите врз новинарите, протерувањето на странски државјани без...