Ознака: Косово

Од утре за влез во земјава мора да се приложи негативен...

Владата донесе дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на ковид-19, со која од државјаните на Република Србија, Република Косово,...

Продолжува дијалогот меѓу Србија и Косово по пауза од една и...

Европската комисија го најави продолжувањето на дијалогот меѓу Србија и Косово во недела, на 12 јули, кој беше прекинат во ноември 2018 година. Портпаролот на...

Ковид-19 во Косово: Еден вирус и двајца премиери

Автор: Исак Воргучиќ Извор: Республика За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со...

Косово се соочува со жариште на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на ковид-19, пишува „Косово онлајн“. Според извештајот на Институтот,...

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради состојбата со коронавирусот. Министерот за...

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и...

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим...

Тачи најави оставка ако Хаг покрене обвинение против него

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, вечерва изјави дека ќе даде оставка доколку Специјалниот суд го потврди обвинението против него, Кадри Весели и други луѓе. Во видео-обраќање...

Карл Билт најави апсење на Хашим Тачи ако се потврди обвинението...

Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билт, рече дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен доколку биде покренато обвинение против него. Во изјавата за „Гзеро...

Хоти го откажа патувањето во Вашингтон по хашкото обвинение против Тачи

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, објави дека поради ситуацијата предизвикана од обвинението на Специјалното обвинителство против претседателот на Косово, Хашим Тачи, не може да...

Ден по изборите во Белград пристигнува Лајчак

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград ќе се сретне со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина. Како што е соопштено...