Ознака: корупција

Николовски на средба со Мојсовски: Нема место за корупција во спортот

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупција, човечки ресурси и одржлив развој, Љупчо Николовски и директорот на Агенцијата за млади и...

ЕУ предолго ја толерираше корупцијата во нејзината најсиромашна членка

Бугарија се наоѓа во неизвесна политичка ситуација по парламентарните избори одржани во неделата, откако ниту една од партиите не е во можност да формира...

Николовски: Градиме систем кој превенира корупција и ја враќа довербата во...

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, ја одржа редовната координација со...

Заев: Борбата со корупција и подобрувањето на животот ќе ги постигнеме...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, присуствуваа...

Посади дрвја што в идниот век ќе донесат плодој

Доколку сакаме да ја зачуваме државата, потребно е обединување на македонската политичко-општествена елита, која, пак, од своја страна ќе ги обедини македонските граѓани. Потребни...

Со симболичниот перформанс „Свири крај“ граѓаните ставија крај на корупцијата

Во рамките на перформансот „Свири крај!“, организиран од Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ), граѓаните во рок од два и пол часа симболично спасија од корупција...

Корупцијата во ЕУ цвета како никогаш досега

Извештај на Глобалниот барометар за поткупливост (ГЦБ) Податоците на истражувањето на Глобалниот барометар за корупција изнесуваат загрижувачки заклучоци, кои велат дека една третина од граѓаните...

Борисов се бори за политички опстанок соочен со незадоволството поради корупцијата

Кога САД воведоа санкции за двајца бугарски бизнисмени и разунавач, како и за повеќе од 60 компании, опозиционерот Христо Иванов кој се залага и...

Трајанов предлага формирање агенција против криминал

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, на денешната расправа за Националната стратегија за борба против корупцијата, предложи да се донесе закон за борба против...

Николовски и Сугарески: Воведуваме систем за ефикасна борба против корупција

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, заедно со директорот на Царинската управа, Горан Сугарески, денеска беа во посета на граничниот премин Деве...