25 C
Skopje
20.9.2018 - 20:53

Ознака: корупција

Првиот процес за корупција против Кристина Киршнер ќе започне во февруари

Првиот процес во Аргентина под обвинение за корупција против поранешниот претседател Кристина Фернандес де Киршнер, ќе започне на 26 февруари, информираат извори од судската...

Романското воено обвинителство започна истрага за насилството врз демонстрантите

Романското воено обвинителство денеска соопшти дека започнало истрага во врска со насилството врз демонстрантите, кои учествуваа во протестниот марш во петокот во Букурешт со...

Влада: Целосно спроведени три препораки на ГРЕКО за една година

Корупцијата во општеството ја рашири претходната власт. Владата целосно спроведе три препораки од ГРЕКО за една година, онолку колку што претходната власт спровела за...

Корупциски скандал го тресе словенечкото здравство

Словенечкото Специјално јавно обвинителство покрена обвиненија против 15 лица и една компанија поради поврзаност со корупциски скандал во здравствениот систем на Словенија. Меѓу...

Бугарите не се расположени да пријавуваат за корупцијата

Загрижувачки тренд покажа истражувањето на здружението „Транспарентност без граници“, посветено на јавното мислење во однос на спречувањето на корупцијата во Бугарија. Околу 41 отсто од...

Нулта толеранција кон корупцијата им вети Владата на граѓанските организации

Нулта толеранција кон корупцијата, преземање мерки за справување со оваа појава и нејзино искоренување од сите сфери на живеењето, преземање заеднички мерки, акции меѓу...

Сопругата на израелскиот премиер обвинета за проневера

Сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Сара, денеска е обвинета за проневера на државни средства, соопшти израелското Министерство за правда. Сара Нетанјаху е осомничена за...

ЕУ бара цврсти докази за борба против корупцијата од Приштина

Официјален Брисел, пред извештајот на Европската комисија за визна либерализација за Косово, што треба да биде објавен идниот месец, очекува од косовските инситуции цврсти...

Поранешниот малезиски премиер на распит поради корупциски скандал

Поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак денеска е на распит во антикорупциската агенција за да одговара на прашањата за големиот скандал со проневера на јавни...

Пресметка со високата корупција и криминал

Албанија треба да се пресмета со носителите на криминалот и корупцијата пред да почне со преговори за членство во ЕУ. Оваа оцена ја изнесе...