18.8 C
Skopje
26.4.2019 - 12:17

Ознака: корупција

ДКСК одби осум приговори за прекршување на Изборниот законик

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) вчера одби осум од девет приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за прекршување на Изборниот законик и Законот за...

ДКСК: Да се пријавуваат случаи на кршење на забраните поврзани со...

Државната комисија за спречување на корупцијата следи дали се почитуваат забраните за постапување на државните органи во изборниот процес и текот на изборната кампања...

Бизнисот бара доверба, сигурност и правен континуитет

ИСТРАЖУВАЊЕ: УШТЕ ТРИ СТРАНСКИ КОМОРИ СО ЗАБЕЛЕШКИ ДО ВЛАДАТА Деловното опкружување во земјата сѐ уште не е на задоволително ниво, а ситуацијата дополнително ја влошуваат...

Антикорупциска отвори постапка за судиите Панчевски, Вангеловски, Зафировска, Костова и Лаличиќ

Државната комисија за спречување на корупција по сопствена иницијатива на денешната седница одлучи да отвори предмет за злоупотреби и коруптивни дејства на судиите Владимир...

ДКСК отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката...

Директорот на кинеската агенција за енергетика обвинет за корупција

Директорот на кинеската Национална администрација за енергетика, Нур Бекри е исфрлен од владејачката Комунистичка партија и сменет од функцијата. Дисциплинската комисија на Кина соопшти дека...

Коснет: Косово е заглавено поради корупцијата и кршењето на човековите права

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово Филип Коснет изјави дека земјата е „заглавена од корупцијата, нападите врз новинарите, протерувањето на странски државјани без...

Позната криминалната шема преку која се мамело на приемните испити во...

Федералните власти во САД вчера обелоденија огромна измама во која се вклучени 50 обвинети во шест различни сојузни држави. Измамата во која се „свртеле“...

Криза во канадската влада – трет близок соработник на премиерот Трудо...

Една од главните соработнички и министерка во владата на канадскиот премиер Џастин Трудо, Џејн Филпот даде отставка од морални причини поради недоверба во работата...

Јавните набавки сѐ уште се контаминирани од корупцијата

Во Македонија минатата година вредноста на склучените договори преку јавните набавки изнесувала 38,2 милијарди денари, што е 6,2 отсто од бруто-домашниот производ (БДП) Како да...